bitcoinBTC/TRY
1.263.375,44 TL 0,27%
ethereumETH/TRY
67.892,04 TL 0,20%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.944,02 TL 0,41%
xrpXRP/TRY
18,96 TL 1,89%
solanaSOL/TRY
2.127,61 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
67.867,74 TL 0,26%
cardanoADA/TRY
16,99 TL 2,27%
dogecoinDOGE/TRY
2,95 TL 1,79%

Paylaş

ApeCoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?

ApeCoin APE Nedir Nasil Alinir

Hatırlarsanız kısa bir süre önce sizlerler popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club‘ın kendi kripto parası olan ApeCoin’i (APE) piyasaya süreceğini paylaşmıştık. Duyurulduğu andan itibaren birçok kişinin ilgi odağı haline gelen ApeCoin (APE), yaklaşık 40 dolar gibi bir fiyatla açılış yapsa da maalesef beklentileri karşılayamadı ve ayın gün içerisinde 6.45 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu APE için son değil. Öyle ki Apecoin (APE), içeriğimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap’in en büyük kripto paralar listesinde piyasa hacmi olarak 34. sırada yer alıyor. APE’nin piyasa değeri şu anda 3.6 milyar doları aşmış durumda. Peki ApeCoin (APE) nedir?

ApeCoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?

Peki ApeCoin (APE) Nedir?

Bildiğiniz üzere Bitcoin’in (BTC) liderliği ile başlayan kripto para listesi, kendi içerisinde birçok orijinal fikir ve kullanımlar üzerinden işliyor. ApeCoin (APE) ise kripto paralar ve NFT sektörü arasında bağ kurmayı hedefliyor. Öyle ki popüler NFT koleksiyonları arasında üst sıralarda yer alan Bored Ape Yacht Club tarafından piyasaya sürülen APE, web3’ün ön saflarında yer alan merkeziyetsiz bir topluluk binasını güçlendirmek için kullanılan bir ERC-20 yönetişim ve yardımcı program token’ı olarak tanımlanıyor.

ApeCoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?

Ethereum’un ERC-20 token standardı üzerine inşa edilen APE, adres üzerinden burada tıklayarak görülebiliyor.

Diğer taraftan toplam APE arzı ise 1 milyar token olarak belirlenmiş durumda. Bu arz artırılamayacağı gibi günümüz versiyonunda yanma özelliği de yok, dolayısıyla arz da azalmayacak.

Ekosistem fonundan elde edilen 150 milyon APE, BAYC NFT sahiplerine aşağıdaki oranlarda airdorp edildi:

 • Bored Ape NFT = 10.094 APE
 • Mutant maymun = 2.042 APE
 • Bored Ape + Kennel Club = 10.950 APE
 • Mutant Ape + Kennel Club = 2.898 APE

Aynı fondan 470 milyon APE ise DAO hazinesine ve kaynaklarına ayrıldı. Bu APE arzının 117.5 milyonu lansman sırasında açılacak ve 7.343.750’si 48 ay boyunca aylık olarak piyasaya sürülecek.

Yuga Laboratuarlarına ve hayır kurumlarına gidecek olan yüzde 16’lık kısım şu şekilde ayrılmış durumda:

 • 150 milyon, 12 aylık bir kilit altında Yuga Labs’a gidecek ve ardından 36 ay boyunca ayda 4.166.666,67 token kilidi açılacak.
 • 10 milyon APE, Jane Goodall Legacy Foundation’a 12 aylık bir ilk kilitleme ile bağışlanacak ve bundan sonra 36 ay boyunca ayda 277.777.78 APE’nin kilidi açılacak.

ApeCoin Nasıl Alınır?

NFT koleksiyonunun da vermiş olduğu popülariteyle birlikte birçok kripto para borası tarafından hızla listelenen APE, şimdiden oldukça geniş bir seçenek havuzuna ulaşmış durumda. Öyle ki APE, listelendiği herhangi bir kripto para borsası tarafından çoğunlukla USDT paritesiyle ile işlem görüyor.

Popüler NFT platformu Binance, Coinbase ve KuCoin tarafından listenen ApeCoin (APE), aynı zamanda Paribu üzerinden de işlem görüyor. APE’yi listeleyen diğer kripto para borsaları ise şu şekilde:

 • Binance.US
 • Gemini
 • Kraken
 • ByBit
 • UniSwap
 • FTX
 • Gate.io

ApeCoin (APE) Ne Kadar

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere çıktığı anda hızlı bir değer kaybı yaşayan ApeCoin (APE), 6.45 dolara kadar düştü. Ancak yatırımlar bu fiyattan memnun olmamış olacak ki fiyat yeniden 17 dolar üzerine çıkmayı başardı ancak yeniden bir düzenleme ile 14 dolar seviyesine geriledi.

İçeriğimizin yazımı itibarıyla APE, Paribu verilerine göre 197 TL’den işlem görüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala