bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,931.93 0.03%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,117.31 0.58%
bnb
BNB (BNB) $ 580.29 0.18%
solana
Solana (SOL) $ 173.53 1.78%
xrp
XRP (XRP) $ 0.521502 0.33%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.479974 0.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.153359 1.01%

ApeCoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?

ApeCoin APE Nedir Nasil Alinir

Hatırlarsanız kısa bir süre önce sizlerler popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club‘ın kendi kripto parası olan ApeCoin’i (APE) piyasaya süreceğini paylaşmıştık. Duyurulduğu andan itibaren birçok kişinin ilgi odağı haline gelen ApeCoin (APE), yaklaşık 40 dolar gibi bir fiyatla açılış yapsa da maalesef beklentileri karşılayamadı ve ayın gün içerisinde 6.45 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu APE için son değil. Öyle ki Apecoin (APE), içeriğimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap’in en büyük kripto paralar listesinde piyasa hacmi olarak 34. sırada yer alıyor. APE’nin piyasa değeri şu anda 3.6 milyar doları aşmış durumda. Peki ApeCoin (APE) nedir?

ApeCoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?

Peki ApeCoin (APE) Nedir?

Bildiğiniz üzere Bitcoin’in (BTC) liderliği ile başlayan kripto para listesi, kendi içerisinde birçok orijinal fikir ve kullanımlar üzerinden işliyor. ApeCoin (APE) ise kripto paralar ve NFT sektörü arasında bağ kurmayı hedefliyor. Öyle ki popüler NFT koleksiyonları arasında üst sıralarda yer alan Bored Ape Yacht Club tarafından piyasaya sürülen APE, web3’ün ön saflarında yer alan merkeziyetsiz bir topluluk binasını güçlendirmek için kullanılan bir ERC-20 yönetişim ve yardımcı program token’ı olarak tanımlanıyor.

ApeCoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?

Ethereum’un ERC-20 token standardı üzerine inşa edilen APE, adres üzerinden burada tıklayarak görülebiliyor.

Diğer taraftan toplam APE arzı ise 1 milyar token olarak belirlenmiş durumda. Bu arz artırılamayacağı gibi günümüz versiyonunda yanma özelliği de yok, dolayısıyla arz da azalmayacak.

Ekosistem fonundan elde edilen 150 milyon APE, BAYC NFT sahiplerine aşağıdaki oranlarda airdorp edildi:

 • Bored Ape NFT = 10.094 APE
 • Mutant maymun = 2.042 APE
 • Bored Ape + Kennel Club = 10.950 APE
 • Mutant Ape + Kennel Club = 2.898 APE

Aynı fondan 470 milyon APE ise DAO hazinesine ve kaynaklarına ayrıldı. Bu APE arzının 117.5 milyonu lansman sırasında açılacak ve 7.343.750’si 48 ay boyunca aylık olarak piyasaya sürülecek.

Yuga Laboratuarlarına ve hayır kurumlarına gidecek olan yüzde 16’lık kısım şu şekilde ayrılmış durumda:

 • 150 milyon, 12 aylık bir kilit altında Yuga Labs’a gidecek ve ardından 36 ay boyunca ayda 4.166.666,67 token kilidi açılacak.
 • 10 milyon APE, Jane Goodall Legacy Foundation’a 12 aylık bir ilk kilitleme ile bağışlanacak ve bundan sonra 36 ay boyunca ayda 277.777.78 APE’nin kilidi açılacak.

ApeCoin Nasıl Alınır?

NFT koleksiyonunun da vermiş olduğu popülariteyle birlikte birçok kripto para borası tarafından hızla listelenen APE, şimdiden oldukça geniş bir seçenek havuzuna ulaşmış durumda. Öyle ki APE, listelendiği herhangi bir kripto para borsası tarafından çoğunlukla USDT paritesiyle ile işlem görüyor.

Popüler NFT platformu Binance, Coinbase ve KuCoin tarafından listenen ApeCoin (APE), aynı zamanda Paribu üzerinden de işlem görüyor. APE’yi listeleyen diğer kripto para borsaları ise şu şekilde:

 • Binance.US
 • Gemini
 • Kraken
 • ByBit
 • UniSwap
 • FTX
 • Gate.io

ApeCoin (APE) Ne Kadar

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere çıktığı anda hızlı bir değer kaybı yaşayan ApeCoin (APE), 6.45 dolara kadar düştü. Ancak yatırımlar bu fiyattan memnun olmamış olacak ki fiyat yeniden 17 dolar üzerine çıkmayı başardı ancak yeniden bir düzenleme ile 14 dolar seviyesine geriledi.

İçeriğimizin yazımı itibarıyla APE, Paribu verilerine göre 197 TL’den işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi arttı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala