Amerikalıların Yatırımları Siber Saldırılardan Etkilendi

amerikalilarin yatirimlari siber saldirilardan etkilendi

Kripto para sektörü hızla büyürken, kötü niyetli aktörlerin varlığı da artıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki istatistiklere göre, 2021’in ilk üç çeyreğinde ABD vatandaşları, yatırımlarıyla ilgili çeşitli siber saldırıların etkisiyle günlük yaklaşık 3,5 milyon dolar kaybetti.

Amerikalıların Yatırımları Siber Saldırı Kurbanı Oldu

Atlas VPN tarafından sağlanan veriler, 2021’in ilk üç çeyreğindeki istatistikleri gösterdi. Rapora göre, siber suçlular, Amerikalıları kandırmak için kripto varlıkların, NFT‘lerin ve metaverse‘teki yeniliklerin popülerliğinden yararlandı. Bu kategorideki kayıplar geçen yıla göre yüzde 277,87’lık artışla 956 milyon dolara çıktı.

amerikalilarin yatirimlari siber saldirilardan etkilendi 2

Ayrıca, Blockchain üzerinden saldırılarını gerçekleştiren siber suçlular, 2021’in üçüncü çeyreğinde de 1 milyar doların üzerinde kripto varlık çaldı.

Genel olarak, amerikalılar, 2021 yılının ilk üç çeyreğinde, farklı siber suç vakalarından yaklaşık 3,94 milyar dolar zarar etti. Bunun da tarihteki en yüksek maliyet olduğu söylendi.

Bunların etkisiyle siber suçlular, günde en az 12.78 milyon dolar kazandı.

Ayrıca tüm vakaların rapor edilmediğini de göz önünde bulundurursak, kayıpların daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı raporlar gösteriyor ki Avrupalıların yüzde 77’si, siber suçlarla ilgili konuları nasıl rapor edeceklerini bilmiyor. Bu durum ABD’de, hatta dünyanın çoğu ülkesinde hemen hemen aynı olabilir.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala