bitcoinBTC/TRY
1.122.203,83 TL 1,64%
ethereumETH/TRY
60.550,72 TL 0,07%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.619,89 TL 0,23%
xrpXRP/TRY
17,75 TL 0,42%
solanaSOL/TRY
1.777,49 TL 1,10%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,09%
staked-etherSTETH/TRY
60.488,85 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
11,16 TL 1,75%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,23%

Paylaş

ABD’de kripto ödemelerini denetleme teklifi

cfpb

ABD Tüketici Finansal Koruma Bürosu’nun (CFPB), kripto işlemlerini kapsayan banka dışı ödeme sağlayıcılarını denetlemek için harekete geçtiği bildirildi. Kuruluş, finans şirketlerinin yasalara uyup uymadıklarından emin olmak istediğini açıkladı.

ABDde tarim disi istihdam rakamlari aciklandi2

Teklifin kabul edilmesi halinde CFPB, genel kullanımlı dijital ödeme uygulamalarına dahil olan tarafları denetleyecek. Ticari olmayan belirli amaçlar için gerçekleştirilecek fon transferleri veya cüzdan sağlayıcıları da kapsam altına alınacak. Bazı dijital varlık işlemlerinin fonları nasıl tanımlayacağı da belirlenecek.

Teklifte, “CFPB’nin ortaya çıkan riskleri izleme kabiliyeti, yeni ürün teklifleri geleneksel bankacılık ve ticaret hatlarını bulanıklaştırdığı için kritik öneme sahiptir” denildi.

Teklifin büyük bölümünün fintech şirketlerine odaklandığı belirtildi. Şirket isimleri açıkça belirtilmedi ancak Venmo ve Cash App gibi fintech devlerinin örnek olabileceği ifade edildi.

Belgede, Bitcoin ve diğer kripto paralar CFPB’nin amaçları doğrultusunda dijital varlık olarak nitelendirildi. Önerilen kuralın kripto para satın alan veya satan ya da bunları diğer kripto para dönüştüren kişileri kapsamayacağı belirtildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala