bitcoinBTC/USD
$ 61,772.55 8.22%
ethereumETH/USD
$ 3,425.95 4.97%
cardanoADA/USD
$ 0.646838 4.31%
xrpXRP/USD
$ 0.586228 0.89%
bnbBNB/USD
$ 412.88 3.88%
solanaSOL/USD
$ 123.05 13.39%
avalanche-2AVAX/USD
$ 41.47 5.08%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.125522 31.68%
tronTRX/USD
$ 0.142838 0.31%
chainlinkLINK/USD
$ 19.57 2.90%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.03 0.50%
aptosAPT/USD
$ 12.34 22.36%
arbitrumARB/USD
$ 1.97 5.46%
optimismOP/USD
$ 3.89 3.04%

Paylaş

ABD, Silk Road’dan ele geçirilen BTC’ler hakkında kararını verdi

silk road bitcoin

ABD hükümeti, Silk Road isimli dark web’den ele geçirilen 117 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i elden çıkaracak.

The Block’un haberine göre ABD hükümeti, 2021 yılında Ryan Farace ve Sean Bridges’tan ele geçirdiği 2.875 BTC’yi ve sadece Farace’a ait olan 59 BTC’yi Başsavcının direktiflerine bağlı olarak satmak istediğini belirtti.

Dosyalama sırasında ele geçirilen toplam Bitcoin’lerin değeri yaklaşık olarak 133 milyon dolar seviyesinde yer alıyordu.

ABD Adalet Bakanlığı, 2018 yılında Farace’ı Xanax isimli ilacı dark web üzerinde yasa dışı bir şekilde satmakla suçlamıştı.

“İddianamede, Farace’ın ilaçları ve uyuşturucuları BTC karşılığında dark web üzerindeki sattığı iddia ediliyor.”

ABD Başsavcılığı, bu ayın başlarında Ryan Farace ve babası Joseph Farace’ı kara para aklama sebebiyle hapis cezasına çarptırdı.

Xanaxman isimli bir nickname ile dark web üzerinde uyuşturucu ve ilaç satan Farace, Silk Road isimli dark web ağını kullandığını itiraf etti.

Potansiyel satışın BTC fiyatına etkisi olabilir

ABD mahkemesi, geçtiğimiz aralık ayında kapatılan Silk Road ağına bağlı 69.370 BTC’nin elden çıkarılmasına yönelik bir karara imza attı.

Piyasa gözlemcileri, sözü geçen bu fonların akıbetini takip ediyor. ABD’nin yüklü miktarda BTC satması halinde, bu durumun varlığın fiyatına nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Silk Road kurucusu Ross Ulbricht, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ubritch, 2011 yılından 2013 yılına kadar uyuşturucu ve silah satışı yapılan bu ağı yönetiyordu. Ağ, FBI’ın düzenlediği operasyonun ardından 2013 yılında kapatıldı.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala