bitcoinBTC/TRY
1.227.114,25 TL 3,04%
ethereumETH/TRY
65.005,47 TL 3,89%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.789,41 TL 1,86%
xrpXRP/TRY
18,06 TL 4,54%
solanaSOL/TRY
2.008,28 TL 3,09%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
64.981,73 TL 3,82%
cardanoADA/TRY
16,09 TL 4,05%
dogecoinDOGE/TRY
2,86 TL 0,94%

Paylaş

ABD: “Kripto mikserleri kara para aklama merkezleridir”

abd 1

ABD Hazinesi, uluslararası kripto para mikserlerini kara para aklama merkezleri olarak göreceğini açıkladı. Kararın gerekçesi ise “Hamas’ın bu hesapları kullandığı” oldu.

Gerekçe: Hamas

The Wall Street Journal’a göre ABD Hazine Bakanlığı, Hamas’ın diğer terörist gruplarla birlikte kullandığı gerekçesiyle uluslararası kripto mikserlerini kara para aklama merkezleri olarak belirlediğini duyurdu.

WSJ, bu atamanın bir tür yaptırım olduğunu ve herhangi bir finansal işlem için belirli bir raporlama gerektireceğini belirtti.

WSJ’ye göre Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, “Bugünkü eylem, Hazine’nin devlete bağlı siber aktörler, siber suçlular ve terörist gruplar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki yasadışı aktörler tarafından Dönüştürülebilir Sanal Para Birimi karışımının istismar edilmesiyle mücadele etme kararlılığının altını çiziyor.” dedi ve ekledi:

“Daha geniş anlamda, Hazine Bakanlığı, Hamas ve Filistin İslami Cihad dahil olmak üzere terörist gruplar tarafından CVC ekosisteminin tüm yönlerinin yasadışı kullanımıyla agresif bir şekilde mücadele etmektedir.”

Söz konusu atama, WSJ’nin Hamas’ın diğer militan gruplarla birlikte bu ayın başlarında İsrail’deki saldırılar öncesinde kriptoyu bir finansman aracı olarak kullandığını söylediği bir rapordan sonra gelmiş oldu. D-Mass Senatörü Elizabeth Warren, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler dahil olmak üzere yüzden fazla milletvekiliyle birlikte, Salı günü Biden yönetimine gönderilen bir mektupta Hamas’ın kripto yoluyla milyonlarca doları nasıl topladığından endişe duyduklarını söyledi.

Mektupta, “Kongre kripto para aklama ve yasadışı finans risklerini azaltmak için tasarlanmış yasa tekliflerini değerlendirirken, yasadışı kripto faaliyetlerini anlamlı bir şekilde azaltmak ve ulusal güvenliğimizi ve müttefiklerimizin güvenliğini korumak için hızlı ve kategorik olarak harekete geçmenizi istiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala