bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,913.39 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,472.48 0.44%
bnb
BNB (BNB) $ 576.28 0.01%
solana
Solana (SOL) $ 161.15 0.32%
xrp
XRP (XRP) $ 0.582743 6.46%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.441597 1.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122198 1.89%

ABD, Bitcoin Hash Oranı ile Dünyada Lider Konuma Yükseldi

abd bitcoin hash orani ile dunyada lider konumda 2

Bitcoin hash oranında en büyük pazar payına sahip olan ülke Çin’di. Fakat çıkan son veriler, liderlik koltuğunun el değiştirdiğini gösteriyor. Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından derlenen en son verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin hash oranı açısından en büyük pazar payına sahip ülke ünvanına sahip.

ABD, Bitcoin Hash Oranı ile Çin’i Geçti

CCAF, ağustos ayına ait madencilik haritası verilerini paylaştı. Buna göre, Ağustos 2021’de, ABD’nin aylık ortalama hash oranındaki pazar payı yüzde 35.40. ABD’deki Bitcoin madencilik firmaları saniyede toplamda 42,7 exahash (EH/s) hash oranına sahip. ABD’yi Kazakistan, Rusya ve Kanada takip ediyor.

abd bitcoin hash orani ile dunyada lider konumda
Kaynak: CCAF

Buradaki değişimin sebeplerinden biri madencilik şirketlerinin büyük miktarda yeni ekipman satın alması ve operasyonlarını genişletmesi. Diğer yandan Çin’de madenciliğe yönelik baskıların devam etmesi.

Kazakistan‘daki madencilik şirketlerindeki hash oranı da ikinci çeyrekten bu yana iki kat arttı. Ağustos ayında yüzde 18,1’lik pazar payıyla 22 EH/s’ye ulaştı. Rusya ve Kanada’da da pazar payı yüzde 11,2 ve yüzde 9,6 olarak gerçekleşti.

Rusya merkezli madencilik ortak yerleşim sağlayıcısı BitRiver, yaz boyunca Çinli müşterilerle 100 megavatın üzerinde kapasite için barındırma anlaşmaları imzaladığını söyledi.

Bu arada CCAF’ın verilerinin BTC.com, Poolin, ViaBTC ve Foundry USA olmak üzere dört Bitcoin madencilik havuzu tarafından sağlandığını belirtelim.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala