2021’de Kripto Para Hackerları, 9,8 Milyar Ele Geçirdi

2021de kripto para hackerlari 98 milyar dolar topladi

SlowMist’in yıllık raporuna göre; 2021 yılı kripto para piyasası için en başarılı yıllardan biri oldu. Her ne kadar 2021 yılı kripto sektörü için başarılı olsa da ne yazık ki kripto para hackerları güvelik ihlalleri ile birlikte sektöre 9,8 milyar dolarlık bir kayıp yaşattı.

Kripto Para Hackerları Güvenlik Açıklarından Yararlandı

SlowMist’in yıllık raporuna göre; blok zincirinde izlenen 231 güvenlik olayı kaydedildi. Tüm bu olaylardan kaynaklanan kayıplar toplam 9,8 milyar dolar olarak hesaplandı. DeFi endüstrisinde neredeyse her gün daha fazla hack ve dolandırıcılık meydana geldiğinden yukarıda belirtilen sayı 10 milyar doları aşabilir.

Bu 231 olay arasında, 15 borsa güvenlik ihlali, halka açık blok zinciri saldırıları, cüzdan güvenliği ihlalleri nedenleriyle gerçekleşti. Ayrıca diğer 35 hack veya dolandırıcılık dahil olmak üzere yaklaşık 170 vaka, DeFi sektörüne bağlıydı.

2021de kripto para hackerlari 98 milyar dolar topladi 2

Hacker kurbanlarının çoğu nispeten küçük zincirler veya projeler olsa da 2021 yılında zincirle ilgili bazı büyük güvenlik sorunları vardı. 2021 yılında hatırlatmak gerekirse, birçok DeFi saldırısı gerçekleştirildi. Bunlardan en yakın olanı ise Ethereum üzerindeki en büyük 23. DeFi protokolü BadgerDAO‘nun siber saldırıya uğramasıydı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 476.218,39 TL 3,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.945,17 TL 6,19%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.954,02 TL 4,79%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,17%
cardano
Cardano (ADA) 14,64 TL 4,55%
solana
Solana (SOL) 1.316,25 TL 13,12%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 6,51%
terra-luna
Terra (LUNA) 895,91 TL 1,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,35 TL 6,09%
Bağlantıyı kopyala