Vitalik Buterin, Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farkı Açıkladı

vitalik buterin bitcoin ve ethereum arasindaki farki acikladi

Stakeborg Talks’a konuk olan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Bitcoin ve Ethereum arasındaki farka değindi. Buterin, oluşturduğu Blockchain ağı ile alandaki lider kripto para arasındaki farkın ne olduğunu açıkladı.

Ethereum’un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, her iki ekosistemin de nasıl işlediğinin ve nasıl yerel para birimleri için değere dönüştürüldüğünün altını çizdi.

Buterin, Ethereum ağının ETH’den çok daha büyük bir değer olduğunu söylerken, Bitcoin Blockchain’inin ise, değerinin çoğunu BTC fiyatından elde ettiğini belirtti:

“Ethereum ve Bitcoin arasındaki en büyük fark, Bitcoin’in ekosisteminin değerinin para biriminin değerinden geldiği, ancak Ethereum’da para biriminin değerinin ekosistemin değerinden geldiği bir platform olmasıdır.”

vitalik buterin bitcoin ve ethereum arasindaki farki acikladi

Vitalik Buterin’e Göre Bitcoin ve Ethereum Birbirinden Farklı

Bu, kullanım durumları nedeniyle Ethereum’un daha geniş bir kullanım alanı olduğuna dair kripto alanındaki mevcut inançları yansıtıyor. Bu geniş çeşitlilik ile birlikte ETH sahipleri, Blockchain’in ileriye dönük farklı endüstriler için değerli olacağından emin oluyorlar. 

Vitalik Buterin’e göre Bitcoin, bir değişim aracı olarak ana akıma giremezse başarısız olabilir.

Buna ek olarak, sunucu Buterin’e ETH’nin önümüzdeki yıllarda Bitcoin’i geçip geçemeyeceğini sorduğunda, Buterin basit bir şekilde “olabilir” ile yanıtını verdi. 

Öyle ki kurucu, ETH’nin hem fiyatta hem de bir değer deposunda Bitcoin’den daha iyi performans gösterebileceğine inanıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 521.274,14 TL 4,65%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.781,33 TL 4,93%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.299,92 TL 5,94%
cardano
Cardano (ADA) 19,68 TL 3,59%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,12%
xrp
XRP (XRP) 10,20 TL 3,31%
solana
Solana (SOL) 1.365,89 TL 3,66%
polkadot
Polkadot (DOT) 370,22 TL 19,20%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,13 TL 5,58%
Copy link
Powered by Social Snap