bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 59,628.98 1.83%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,181.26 1.03%
bnb
BNB (BNB) $ 533.04 0.43%
solana
Solana (SOL) $ 144.17 3.18%
xrp
XRP (XRP) $ 0.529661 1.96%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.428282 0.78%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.111684 2.01%

The Guardian, Bitcoin’e İlgide Naci Ağbal Etkisine Dikkat Çekti

the guardian turkiyede bitcoine ilgide naci agbalin etkisine dikkat cekti

İngiliz The guardian gazetesi, Türkiye’de yaşanan Bitcoin çılgınlığında Naci Ağbal’ın etkisine dikkat çekti. 

The Guardian gazetesinin yayımladığı bir habere göre, geçtiğimiz haftalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanının değişmesi Türkiye’deki Bitcoin çılgınlığını tetikledi. Haber, Naci Ağbal’ın görevden alınmasını takip eden günlerde 23 milyar Türk Lirası değerinde kripto para işlemi gerçekleştiğine dikkat çekti. 

Ağbal’ın görevden alınmasının kripto para dünyasındaki yansımalarını değerlendiren The Guardian, “Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi” başlığıyla yayımladığı haberde şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası’na iki yıldan daha kısa bir süre içinde dördüncü bir başkan atandı ve TL 2018’deki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybetti. Yatırımcılar kripto para birimine yöneldi.”

Enflasyondan Korunma Umudu Kripto Paraya İlgiyi Artırdı

Haberde ayrıca, vatandaşların enflasyondan korunma umuduyla kripto paralara ilgi gösterdiği de kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Enflasyon son 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve işsizlik yüzde 12.2 ile yüksek seyirde devam ediyor. Son ekonomik karmaşa, yatırımcıların Bitcoin’in yükselişinden kazanma ve enflasyonda korunma umuduyla ülkede kripto para işlemlerinde artışa yol açtı.”

Ağbal’ın görevden alınmasının ardından 23 milyar dolarlık kripto para işlemine kıyasla, geçtiğimiz 2020 yılının aynı dönemlerinden bu rakamın 1 milyar dolar olduğu belirtildi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala