Sinerji ve Rekabet Geleceği Şekillendirecek…

Abone Ol:google-news
0
29/09/2020

Kesinlikle zor zamanlardan geçiyoruz. Doğu Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar ateşten gömlek giydik. Ekonomik toparlanma beklenenden daha uzun sürecek gibi duruyor. Buna rağmen teknolojik gelişmeler durmuyor devam ediyor.

Geçenlerde Huawei’nin her yıl düzenlediği “Huawei Connect” etkinliğine katıldım. Elbette online olarak. Birbirinden güzel sunumları da bu sayede yakaladım… Yoksa zaman ve mekan sınırlaması sebebiyle birçok güzel sunumu kaçırıyorduk. Elbette büyük konferans salonlarının atmosferi bir başka, ancak dünyanın en önemli kişilerini evinizde ve işyerinizde ağırlamak da başka bir keyif.

Sunumlardan bir tanesi dikkatimi çekti: “Temassız ödeme işlemlerinden son gelişmeler.” Türkiye’deki kredi kartlarının %60’ından fazlasını üreten bir teknoloji firmasının bir zamanlar bağımsız yönetim kurulu üyeliğini yapmış olduğum için dikkatimi çekti. Sunumdan anladığım kadarıyla sadece akıllı telefonlar değil, herhangi bir cihazdan da “doğrulama” yapılıp ödeme yapılması artık imkan dahilinde olmuş. Sevindim ama pek şaşırmadım. Sebebini anlatayım.

Aslına bakılırsa, bu yazıyı yazdığım Cup of Joy’un da akıllı cihazlarımıza yüklediği bir cüzdan var. İçtiğimiz kahveler birikiyor ve “bedava kahve” üretiyor. Yani içtiğim kahveye karşı bana alışveriş değeri yaratıyor. Bu işlemin de vergilendirilmiş olduğunu ayrıca söyleyeyim. Yani ikram da olsa müessese bunun vergisini veriyor. Ne demeye getiriyorum? Anlatayım.

Kripto ya da dijital değerlerin kayıt dışı ekonomi oluşturacağına dair endişelerin bir anlamı olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Dijital dünyanın içinde kalan herhangi bir ödeme ya da alışveriş işleminin izlenmesi, dijital dünyanın dışında kalan işlemlerden daha kolay. Dolayısıyla nakit para ile yapılan işlemlerin sıfıra indirilmesi sürecinde, Cup Of Joy’un cüzdan yoluyla, Starbucks ve rakiplerinin uygulamalar yoluyla “kahve içme enerjini kahveye çevir” yaklaşımı tüm mal ve hizmetlere uygulanabilir. Yeter ki rekabet olsun.

Enerjilerin alışveriş değerine çevrilmesi için mutlaka sinerji ve rekabet gerekiyor. Şöyle ki, sürekli hareket eden birimlerin yaydığı enerji ne kadar bir gereklilik ise, en doğru hizmeti vermek isteyenlerin aralarındaki rekabet de o kadar bir gereklilik. Yoksa tüketici neden tercih etsin ki? Ayrıca rekabetin olmadığı yerde zaten tercih yapma hürriyeti de olmayacağı için, başka arayışlar içine girmek gerekecek. Şimdiden kestirmek zor.

Mesela, bir otomobil markası “benim arabadan al, teker döndükçe kripto paran artsın” diye kampanya yaptı geçen yıl. Bu markaya rakip markalar var. Hepsi de kaliteli markalar. Demek ki kaliteli mal veya hizmet üretmek rekabet için yeterli değil. Fazlasını yapmak gerekiyor. İşte bu enerjiler geleceğin dünyasını bugünden şekillendirmeye başladı desem yanlış olmayacak sanırım.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.044 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi'ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991'de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayarak ve 1997'de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı. 1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasıyla içimizdeki kahramanlara yer vermektedir. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır . Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 294.640,49 TL 6,98%
ethereum
Ethereum (ETH) 18.741,87 TL 8,64%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,15%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.630,34 TL 8,53%
cardano
Cardano (ADA) 10,60 TL 7,35%
xrp
XRP (XRP) 5,31 TL 6,87%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,63 TL 0,53%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,73 TL 8,34%
polkadot
Polkadot (DOT) 119,09 TL 11,69%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,55 TL 0,19%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap