Paranın Yerine Kripto Para mı Geliyor?

paranin yerine kripto para mi geliyor

Bu soruya bugün itibarıyla cevap vermek kolay değil. Ancak iki yıl öncesine göre “evet-belki-hayır” üçlemesinde soldan sağa doğru kaymakta olduğumuz bir gerçek.

Her şeyden önce, paranın yerini alacak olan bir değerin, paranın fonksiyonlarını taşıyor olması gerekir. Hatta “en az” paranın fonksiyonlarının taşıyor olması gerekir diyorum. Aksi takdirde dünyanın şu anki düzeninde değişiklik olmayacak.

Paranın en önemli Fonksiyonlarını hatırlayalım:

  • Değiş tokuş aracı olması. Başkasına verip alabilme kabiliyetine sahip olması. Borç olarak verilebilmesi ya da borç olarak alınabilmesi.
  • Ortak değer ölçüsü olabilmesi. Yani herkes varlığını, borcunu, alacağını, zenginliğini ve mal varlığını bu değerle de anlatabilmesi.
  • Taşınabilir olması. Her yerde kullanılabilecek bir özellikte olması.
  • Bölünebilir olması. Yani sadece 1 değerde değil, az ya da çok parçaya bölünerek fonksiyonlarını yerine getirmesi.
  • Tasarruf aracı olarak kullanılabilmesi. Yani emeğin ya da çabanın karşısında elde edilen değerin bir kısmı tasarruf edilebilmesi, saklanabilmesi. İlerde yapılacak yatırımlar için kaynak oluşturabilmesi.
  • Ekonomi ve Para Politikası aracı olarak kullanılabilmesi. Yani Maliye, Sanayi, Ticaret, Dış Ticaret politikalarının aracı olarak da değerlendirilebilmesi.

Yukarıda saydıklarıma eklenecek başka fonksiyonlar da olabilir elbette. Farkındaysanız “Para Politikası” dedim. Merkez Bankası Politikası demedim. Çünkü dünyanın gittiği yerde para otoriteleri olacak ama Merkez Bankalarının var olmaya devam edip etmeyeceklerine dair bazı kuşkularım var.

Kripto Paralar yukarıdaki fonksiyonları tek tek icra etmeye başladıktan sonra bir “para otoritesi” gerekliliği kalmayacağı gibi, blockchain teknolojisiyle birçok kurumun tarihe karışacağını söyleyebilirim.

Yine de yukarıda bahsettiğim paranın fonksiyonları dikkatli bir gözle incelenirse, kripto paraların önünde daha uzun bir yol olduğunu, şimdilik al-sat heyecanından daha fazla bir şey önermediği söylenebilir. Ancak bir gecede çok şeyin değiştiği bir dünyada yaşadığımızı unutmayalım. Bazı gelişmeler kripto paraların kullanımını herkes için mecbur hale getirebilir.

E-mail çıktığında “bu tutmaz” diyenleri hatırlıyorum. Bugün kripto paralar için de aynı sözleri sarf edenleri görüyor ve tebessüm ediyorum.

Emre Alkin

Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi'ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991'de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayarak ve 1997'de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı. 1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasıyla içimizdeki kahramanlara yer vermektedir. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır . Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.
https://emrealkin.com/tr/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
540.741,24 TL 3,42%
ethereumETH/TRY
34.696,44 TL 4,24%
tetherUSDT/TRY
19,16 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
6.291,09 TL 2,38%
usd-coinUSDC/TRY
19,11 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
8,45 TL 4,79%
cardanoADA/TRY
7,09 TL 3,91%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 5,00%
staked-etherSTETH/TRY
34.679,10 TL 4,41%
matic-networkMATIC/TRY
21,72 TL 2,47%
Bağlantıyı kopyala