NFT Satışları Mart Ayında Açık Ara Rekor Kırdı

nft satislari mart ayinda acik ara rekor kirdi 2jpeg

NFT (non-fungible token) çılgınlığı tüm hızıyla devam ediyor. Mart ayında gerçekleşen NFT satışları, 200 milyon dolarla rekor kırdı.

CryptoArt verilerine göre, yalnızca Mart ayında NFT eserleri için ödenen miktar 200 milyon doları aştı. Bu rakam, son 12 ayda gerçekleşen tüm NFT satışlarının toplamından fazlasını temsil ediyor. Şubat ayında 91 milyon dolar civarında satış gerçekleşirken, Ocak ayında gerçekleşen satış miktarı ise 12 milyon civarında oldu. 

NFT pazar yerleri arasında en büyük payı ise 140 milyon dolar ile Nifty Gateway aldı. Onu ise 30 milyon dolarlık satış ile SuperRare takip etti. 

nft satislari mart ayinda acik ara rekor kirdi 1
Kaynak: CryptoArt

Dijital sanat olarak adlandırılan NFT’ler (non-fungible token), blokzincirinde benzersiz olan bir parçayı temsil eder ve sahibini kriptografik olarak doğrular. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
446.743,34 TL 2,19%
ethereumETH/TRY
30.794,99 TL 2,53%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.928,86 TL 2,15%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,44%
binance-usdBUSD/TRY
18,83 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
7,40 TL 1,82%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 0,12%
matic-networkMATIC/TRY
21,82 TL 0,88%
Bağlantıyı kopyala