bitcoinBTC/TRY
1.228.127,51 TL 2,86%
ethereumETH/TRY
65.194,52 TL 3,31%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.771,17 TL 1,71%
xrpXRP/TRY
18,11 TL 4,08%
solanaSOL/TRY
2.013,20 TL 2,48%
usd-coinUSDC/TRY
28,98 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
65.166,72 TL 3,29%
cardanoADA/TRY
16,16 TL 2,88%
dogecoinDOGE/TRY
2,86 TL 1,23%

Paylaş

Merkeziyetsiz yapay zekâ için düğmeye basıldı

yapay zeka

Yapay zekâ platformu Ritual, teknolojinin büyük şirketlerin tekelinden kurtulmasını amaçlıyor.

Platform, merkeziyetsiz yapay zekâ projesini geliştirme amacıyla, Archetype liderliğinde düzenlenen, Accomplice ve Robot Ventures’ın da katkı sağladığı finansman turunda 25 milyon dolar topladı.

Tekelleşme, sektör için tehlikeli olabilir

Ritual, “birkaç güçlü şirketin elinde olan” yapay zekâ inovasyonunun merkezinde yer alan altyapının herkese açık hale gelmesini amaçladığını dile getirdi.

OpenAI tarafından piyasaya sürülen ChatGPT-4’ün başarısı, yapay zekânın blockchain teknolojisiyle birlikte kullanımını da gündeme getirdi.

Ritual’in kurucu ortaklarından Niraj Pant, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Yapay zekânın, güçlü şirketlerden oluşan küçük bir grubun elinde yer alması, teknolojinin geleceği için önemli bir tehdit oluşturuyor.
Ekosistemin, azınlık şirketlere karşı bağımlılığını sona erdirmek, bu teknolojiye kolayca ulaşmak ve yapay zekâ oluşturmanın geleceğini garanti altına almak için Ritual’i kurdu. Ritual, ekosistemin ihtiyaç duyduğu merkeziyetsiz bir ağdır.”

Pant, Akilesh Potti ile birlikte Ritual’i kurmadan önce blockchain odaklı yatırım şirketi Polychain Capital’de üç yıl boyunca beraber çalıştı.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala