bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,158.46 2.90%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,482.21 2.41%
bnb
BNB (BNB) $ 579.77 2.00%
solana
Solana (SOL) $ 162.85 4.67%
xrp
XRP (XRP) $ 0.614111 12.55%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.447649 3.63%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.125482 2.88%

MDS, COVID Test Sertifikaları için Blockchain Teknolojisi Kullanıyor

mdsden covid test sertifikalari icin blockchain teknolojisi

Koronavirüs salgını neredeyse iki yıldır hayatımızda. Hükümetler, vatandaşların normal yaşama dönebilmeleri için çözümler aramaya devam ediyor. Koronavirüs dediğimizde COVID-19 testleri de akla gelen ilk detaylardan biri. Bu testlerde sahtecilik haberleri de zaman zaman karşımıza çıkıyor. Meksikalı tıbbi hizmetler şirketi MDS Mexico da söz konusu sahteciliğin önüne geçmek için yeni bir adım attı. MDS’de artık COVID test sertifikaları için Blockchain teknolojisi kullanılıyor.

COVID Test Sertifikaları Blockchain Teknolojisi ile Güvende

COVID-19’u teşhis etmek için kullanılan testlerin güvenilirliğini artırmak için harekete geçen MDS, çareyi Blockchain teknolojisinde buldu. Şirket, kriptografi ve Blockchain’in gerçek zamanlı denetlenebilirliğini kullanarak güvenilirliği artırıyor.

mdsden covid test sertifikalari icin blockchain teknolojisi 2

İspanyol basın organı iProUP’ın haberine göre MDS, COVID-19 için özel tasarlanmış evde PCR testinin yanında hızlı bir test uygulaması ve yorumlama hizmeti de başlattı. Bu testte sonuçlar 24 saat sonra fiziksel ya da dijital olarak teslim ediliyor. Gerçek zamanlı olarak uygulanan testin sonuçlarının gerçekliğini garanti etmek için de test, Blockchain teknolojisi ile sertifikalandırılacak.

Her testin sonucuyla ilgili benzersiz bir karma üretiliyor. Ayrıca, elde edilen sonuçlar ile birlikte testi uygulayan doktorun kişisel bilgilerinin yer aldığı bir sertifika, QR kod olarak oluşturuluyor.

Şirket yeni teknolojiyi şu şekilde anlatıyor:

“Olumsuz sonuçların tahrif edilmesini önlemek için, bilgileri dünya çapında doğrulanabilen benzersiz, değişmez ve değiştirilemez bir QR Kodunda koruyan blockchain teknolojisi ve kriptografik imza ile SARS-CoV-2 algılama testlerini sertifikalandırmaya başladık.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala