Kripto Para Platformlarında Sermaye Şartı ile Birlikte Stopaj da Gündemde

Abone Ol:google-news
0
31/05/2021

Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil’in haberine göre, kripto para çalışmaları içerisinde sermaya şartı ile birlikte stopaj da gündemde yer alıyor.

Kripto paralar ile ilgili yapılacak olan düzenlemelerde, çeşitli kurumlar ile birlikte çalışıldığı uzun zamandır gelen haberler arasındaydı. Gelen bilgilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın organize ettiği çalışmaya katılanlar arasında Gelir İdaresi, SPK, Merkez Bankası ve BDDK katılıyor. Yapılan çalışmada ise kripto para alım satım işlemlerinin denetilmesi, yatırımcıların korunması ve gözetim mekanizmasının güçlendirilmesi öne çıkan en önemli başlıklar arasında yer aldı. İlk planlanan düzenlemeler içerisinde lisans şartı, asgari sermaye şartı, teknik yeterlilik şartı ve kurumda çalışanlarda SPK lisans şartı olduğu ifade edildi.

Gündemde Stopaj Var

Kripto paralara vergi gelip gelmeyeceği konusu, kripto para topluluğu içerisinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Ülkemizde şu anda konuyla ilgili bir yasal altyapı da söz konusu değil. Yapılan çalışmada kripto paralardan vergi alan ülkelerdeki çalışmaların incelendiği ve ülkemizde stopaj alınması üzerinde durulduğu belirtildi. Yani özetle aracı kurumlar, kullanıcıları adına stopaj uygulayabilecekler. Bu da platformların vergilendirmede aracı olmasına olanak tanıyacak.

Kripto paraların emtia olarak kabul edilmesi durumunda ise alım satım yapanlar da mükellef olabilecekler. Bu da konuyla ilgili önemli detaylar arasında yer alıyor.

 

 

Kaynak: Hürriyet

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Cem Yavuz

1992 yılında İzmir'de doğan Cem, Tarih üzerine eğitimini tamamladıktan sonra, kripto para sektörüne adım attı. 2017'den bu yana kripto para sektörü ile yakından ilgilenen Cem, Kriptomeda yayınlarından BTCHaber'de editör olarak görev yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 302.033,05 TL 2,96%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.368,27 TL 0,48%
tether
Tether (USDT) 8,43 TL 0,14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.917,42 TL 2,94%
cardano
Cardano (ADA) 12,39 TL 0,67%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,67 TL 0,18%
xrp
XRP (XRP) 7,07 TL 1,75%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,51 TL 0,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 176,32 TL 3,27%
uniswap
Uniswap (UNI) 182,98 TL 3,17%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap