bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,151.99 0.47%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,517.27 0.06%
bnb
BNB (BNB) $ 594.16 0.08%
solana
Solana (SOL) $ 173.82 2.53%
xrp
XRP (XRP) $ 0.595604 4.31%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436867 0.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.134243 6.73%

Kripto Para Borsası BitMEX Karbon Nötr Olma Taahhüdü Verdi

kripto para borsasi bitmex karbon notr olma taahhutu verdi 2

Kripto para borsası BitMEX, çekim işlemlerinin neden olduğu karbon emisyonlarını telafi etmeye yönelik ilk adımlarını attı. Cuma günü yapılan bir açıklamaya göre, müşterilerinin ödediği her 1 dolarlık blokzinciri ücreti için en az 0.0026 dolar bağış yapacak. 

Borsa, “Son zamanlarda kripto para birimleri ve enerji tüketimi üzerinde çok farklı görüşler ve bilgilerin doğruluğu ile büyük bir inceleme yapıldı” dedi ve ekledi “Cevaplara sahipmişiz gibi davranamayız, ancak olumlu adımlar atmanın bizim sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz.”

Bir diğer önde gelen kripto para borsası FTX ve Alameda Research’ün CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin’in karbon ayak izini tahmin ederek “Bu olumlu girişimi taklit etmekte utanılacak bir şey yok” dedi. 

Firma “Karbon dengeleme, kripto paranın çevresel ayak iziyle ilgili endişelerin tek cevabı değil, ama kesinlikle iyi bir başlangıç” dedi.

Bitcoin’in Karbon Ayak İzi

Cambridge Üniversitesi, Bitcoin ağının yalnızca %39’unun yenilenebilir enerji ile çalıştığını tahmin ediyor.

Bitcoin madenciliği endüstrisinin yenilenemeyen payının ürettiği karbon ayak izi, genel olarak 60 milyar poundun üzerinde yanmış kömüre, 9 milyon evin yıllık ortalama elektrik tüketimine veya ortalama bir binek araç tarafından sürülen 138 milyar mile eşit.

Netleştirmek için söylemek gerekirse, Pluto’nun herhangi bir zamanda Dünya’dan en uzak mesafesi 4.6 milyar mildir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala