bitcoinBTC/TRY
733.143,29 TL 1,26%
ethereumETH/TRY
44.304,41 TL 0,09%
tetherUSDT/TRY
26,99 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.856,29 TL 0,47%
xrpXRP/TRY
13,83 TL 1,25%
usd-coinUSDC/TRY
26,99 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
44.348,68 TL 0,16%
cardanoADA/TRY
6,88 TL 0,92%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,03%
the-open-networkTON/TRY
69,64 TL 6,47%

Paylaş

Japonya Merkez Bankası, CBDC Denemelerine Başladı

japonya merkez bankasi cbdc denemelerine basladi

Japonya merkez bankası, dijital para birimi denemelerine başladı. 

Japonya merkez bankası olan Japonya Bankası (BoJ), Pazartesi günü yaptığı duyuruda dijital para birimi denemelerinin (CBDC) 1. aşamasına başladığını açıkladı. Mart 2022’ye kadar sürmesi planlanan bu aşamada, CBDC’lerin ödeme, düzenleme ve dağıtım gibi temel işlevleri test edilecek. 

Merkez bankası, daha sonra dijital para biriminin daha ayrıntılı işlevlerini test etmek üzere 2. aşamaya geçecek. İhtiyaç duyulduğu takdirde, özel işletmelerin ve son kullanıcıların da katılacağı bir 3. aşama testi gerçekleştirilecek. 

Japonya Merkez Bankası Başkanı Shinichi Uchida, geçtiğimiz haftalarda dijital para birimleri hakkında bir açıklama yapmıştı. Bankanın şu anda bir dijital para birimi piyasaya sürme planı olmadığından bahseden Uchida, gelecekte ihtiyaç duyulması halinde hazırlıklı olmak istediklerini belirtmişti. Başkan şu ifadeleri kullandı:

“Bu aşamada denemelere başlamanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışındaki teknolojik gelişmeler de dahil olmak üzere mevcut etkenler göz önüne alındığında, CBDC’nin bir ödeme ve çözüm aracı sağlaması ve bu tür sistemlerin küresel standartlar haline gelmesi için makul bir olasılık bulunuyor.”

Birçok ülke, kendi dijital para birimlerini çıkarmak üzere bir takım çalışmalarda bulunuyor. Ancak Çin, 6 yılı aşkın araştırma ve geliştirme çalışmasıyla bir dijital para birimi piyasaya sürmeye en yakın ülke durumunda yer alıyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala