bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,178.00 0.25%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,521.93 0.05%
bnb
BNB (BNB) $ 595.43 0.27%
solana
Solana (SOL) $ 174.26 3.16%
xrp
XRP (XRP) $ 0.593752 2.87%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.438155 0.38%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.134733 7.42%

İspanyol Bankaları Kripto Hizmeti Sunmaya Hazırlanıyor

ispanyol bankalari kripto hizmeti sunmaya hazirlaniyor

İspanyol bankaları, müşterilerine kripto hizmetleri sunmaya hazırlanıyor. Diğer yandan merkez bankasının bu konudaki net olmayan duruşu bankaları hüsrana uğratıyor. Biraz geçmişe gidecek olursak İspanya Merkez Bankası, haziran ayında, kripto hizmeti sağlamak için kaydolmak isteyen kuruluşlara yeşil ışık yakmıştı.

İspanyol Bankaları Kripto Hizmeti için Hazır

İspanyol basınından El Pais gazetesinin haberine göre, bankalar hala merkez bankasından talimat bekliyor. Diğer yandan ilgili sicil dairesinin 29 Ekim’e kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Söz konusu sicilin, temelde kara para aklama ile mücadele etmeyi amaçladığını belirtelim. Diğer yandan düzenlenmiş kuruluşlar olan finansal kurumlar için tasarlanıp tasarlanmadığına dair soru işareti de var.

ispanyol bankalari kripto hizmeti sunmaya hazirlaniyor 2

Düzenleyicinin danışmanlık firması finReg’in ortağı Gloria Hernández Aler, konuyla ilgili şunları söyledi:

“”Bu kuruluşlar zaten doğrudan denetlendiğinden, bir bankanın dayatılan gereklilikleri yerine getirmesi mantıklı olmaz. Ancak, bu tür bir hizmet sağlayacaklarını bildirmeleri mantıklı ve muhtemelen kripto varlıklarının dinamiklerine uyarlamak için kara para aklama politikalarını değiştirmeleri gerekecek.”

El Pais’in haberine göre, merkez bankasından kesin talimat almayan, büyük finans kurumlarının uyum departmanlarından bazıları kripto hizmetleri sunmak için kayıt olmaları gerekip gerekmediğini araştırmaya başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala