bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,112.11 2.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,199.59 1.40%
bnb
BNB (BNB) $ 536.63 0.77%
solana
Solana (SOL) $ 145.01 3.54%
xrp
XRP (XRP) $ 0.532225 2.17%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431204 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112184 2.27%

İran Merkez Bankası, Ülke Dışında Çıkarılan Kripto Para Birimlerinin Alım Satımını Yasakladı

iran merkez bankasi ulke disinda cikarilan kripto para birimlerinin alim satimini yasakladi

İran Merkez Bankası’nın (CBI) ülke dışında çıkarılmış kripto para birimlerinin alım satımını yasakladığı bildiriliyor. 

İran International haber kuruluşu tarafından Perşembe günü yayımlanan bir habere göre, yasak ülkeden sermaye kaçışını durdurma girişiminde bulunuyor. Cuma günü Twitter üzerinden konu hakkında konuşan İsviçreli avukat Fatemeh Fannizadeh’e göre bu, değer kaybeden ulusal para birimi riyalin etkilerine atfedilebilir.

İran, ödemeler için kripto para biriminin kullanımını halihazırda yasaklamıştı. Ancak ülkenin finans kurumları, ithalat için ödeme yapmak üzere yaptırım uygulanan madencilerden elde edilen kripto para birimlerini kullanabiliyor. 

Merkez bankasının ülke sınırları dışından fungible nitelikteki kripto para girişini tam olarak nasıl düzenlemeyi planladığı ise belirsizliğini koruyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala