bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,052.97 0.47%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,514.39 0.06%
bnb
BNB (BNB) $ 593.57 0.08%
solana
Solana (SOL) $ 173.38 2.65%
xrp
XRP (XRP) $ 0.596139 4.14%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436708 0.31%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.133783 6.82%

İngiltere Merkez Bankası, CBDC Görev Gücü İçin İş İlanlarını Yayınladı

ingiltere merkez bankasi cbdc gorev gucu icin is ilanlari yayinladi

İngiltere merkez bankası İngiltere Bankası (BoE), CBDC’leri araştıracak ekip için iş ilanlarını yayınlamaya başladı. 

İngiltere Bankası, CBDC’lerin araştırılmasına adanmış ekip için iş ilanlarını yayınlamaya başladı. Daha önce aktardığımız üzere İngiltere, merkez bankası ve hazine bakanlığı ile birlikte, CBDC’lerin araştırılmasına yönelik bir görev gücü oluşturduklarını bildirmişti. Ekip, şimdiden Britcoin olarak adlandırılmaya başlanan bir dijital poundun piyasaya sürülüp sürülmemesi gerektiğine yönelik araştırmalarda bulunacak.

Merkez bankası bu kapsamda 4 analist, 2 tasarım/planlama ve 1 üst düzey yönetici olmak üzere 7 pozisyon için iş ilanı yayınladı. Yönetici pozisyonu ile ilgili ilanda, bankanın bir CBDC piyasaya sürüp sürmeme konusunu araştırdığını ve bu konuda henüz bir karara varmadığı belirtildi. Ekip, para politikaları, finansal istikrar riskleri ve fırsatları, kullanım alanları, kamu politikası sorunları ve CBDC’lerin tasarım ve özellikleri gibi birçok konu hakkında çalışmalarda bulunacak. 

Bahamalar Merkez Bankası ve Doğu Karayip Merkez Bankası gibi bazı merkez bankaları, halihazırda bir CBDC piyasaya sürdü. Çin ise, CBDC’sini test etmiş büyük ekonomiler arasında başı çekiyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala