İngiltere Merkez Bankası, CBDC Görev Gücü İçin İş İlanlarını Yayınladı

ingiltere merkez bankasi cbdc gorev gucu icin is ilanlari yayinladi

İngiltere merkez bankası İngiltere Bankası (BoE), CBDC’leri araştıracak ekip için iş ilanlarını yayınlamaya başladı. 

İngiltere Bankası, CBDC’lerin araştırılmasına adanmış ekip için iş ilanlarını yayınlamaya başladı. Daha önce aktardığımız üzere İngiltere, merkez bankası ve hazine bakanlığı ile birlikte, CBDC’lerin araştırılmasına yönelik bir görev gücü oluşturduklarını bildirmişti. Ekip, şimdiden Britcoin olarak adlandırılmaya başlanan bir dijital poundun piyasaya sürülüp sürülmemesi gerektiğine yönelik araştırmalarda bulunacak.

Merkez bankası bu kapsamda 4 analist, 2 tasarım/planlama ve 1 üst düzey yönetici olmak üzere 7 pozisyon için iş ilanı yayınladı. Yönetici pozisyonu ile ilgili ilanda, bankanın bir CBDC piyasaya sürüp sürmeme konusunu araştırdığını ve bu konuda henüz bir karara varmadığı belirtildi. Ekip, para politikaları, finansal istikrar riskleri ve fırsatları, kullanım alanları, kamu politikası sorunları ve CBDC’lerin tasarım ve özellikleri gibi birçok konu hakkında çalışmalarda bulunacak. 

Bahamalar Merkez Bankası ve Doğu Karayip Merkez Bankası gibi bazı merkez bankaları, halihazırda bir CBDC piyasaya sürdü. Çin ise, CBDC’sini test etmiş büyük ekonomiler arasında başı çekiyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 366.900,64 TL 1,63%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.403,84 TL 3,96%
tether
Tether (USDT) 8,68 TL 0,11%
cardano
Cardano (ADA) 18,24 TL 0,57%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.104,08 TL 2,20%
xrp
XRP (XRP) 8,15 TL 0,27%
solana
Solana (SOL) 1.145,91 TL 5,43%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,68 TL 0,01%
polkadot
Polkadot (DOT) 243,60 TL 3,93%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 0,73%
Copy link
Powered by Social Snap