İBB, Blockchain ve Dijital Cüzdan Projelerini Duyurdu

ibb blockchain ve dijital cuzdan projelerini duyurdu

Son zamanlarda birçok ülke ve şirket Blockchain konusunda atılım yaparken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de (İBB) bu gelişime katıldı. İBB, İstanbul’da Blockchain uygulamalarını hayata geçirdiğini duyurdu.

İBB 2050 vizyonunun bir parçası olarak “akıllı şehir” uygulamasının bir sonucu olan proje, birçok konuda Blockchain ile şehrin sakinlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Türkiye’de kamusal olarak ilk uygulama olarak tanıtılan Blockchain Projesi, dünyanın en önemli teknoloji otoritelerinden olan International Data Corporation’dan (IDC) birincilik ödülü de almış durumda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İBB, Blockchain ile İstanbul Sakinlerini Buluşturuyor

Smartus adlı Blockchain projesi, birçok alt dala ayrılıyor. Smartus ile birlikte vatandaşlar, belediyeden aldığı hizmetlere dair tüm verilere güvenli bir şekilde erişebilecekler.

Bu genel kullanım arayüzüne ek olarak, İstanbullulara dijital cüzdan hizmeti de sunulacak. 

Bu dijital cüzdan ile birlikte vatandaşların hizmet aldıkları birimlerdeki tüm verilere kolaylıkla ulaşabilmeleri hedefleniyor. Bu kolay erişim, özellikle evrak ve belge temini gibi prosedürlerin işlemlerinin hızlandırılmasına büyük rol oynayacak.

Projenin ilk etapta, İSKİ, İGDAŞ ve İSMEK’te hayata geçirilmesi planlanıyorVatandaşlar, İSMEK’den aldıkları kurs sertifikalarını, yeni dijital cüzdanlarında saklayarak belgelerini güvenle koruyup, ibraz edebilecekler. Aynı zamanda doğalgaz ve su aboneliklerini de bu teknoloji üzerinden gerçekleştirilmesinin planlandığını ekleyelim.

 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 716.140,34 TL 5,42%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.164,46 TL 6,94%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.888,60 TL 3,88%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,31%
solana
Solana (SOL) 2.757,08 TL 9,88%
cardano
Cardano (ADA) 20,58 TL 8,26%
xrp
XRP (XRP) 12,24 TL 5,62%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,19%
polkadot
Polkadot (DOT) 441,67 TL 7,41%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,67 TL 4,15%
Bağlantıyı kopyala