bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,574.30 1.08%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,462.94 0.51%
bnb
BNB (BNB) $ 574.32 1.01%
solana
Solana (SOL) $ 160.36 0.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.577637 7.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436075 4.09%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.121871 3.42%

Gensler, spot Ethereum ETF’lere perde araladı

Ether eth etf abd spot

ABD Başkanı Gary Gensler, spot Ethereum ETF’lerinin gidişatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gensler, merakla beklenen spot ETH ETF’lerin ne zaman piyasaya sürüleceğine de değindi.

Kripto para piyasasının gözü kulağı spot Ethereum ETF’lerin lansmanında. Spot Bitcoin ETF’lerden sonra Ether ETF’lerinin de piyasaya can suyu olması bekleniyor. Genel çerçevede lansman tarihi belli olmasa da çeşitli söylemler mevcut.

Kripto analistleri spot ETH ETF’lerin yıl sonuna kalacağını düşünüyor. SEC Başkanı Gary Gensler ise lansmanın olabileceğine yönelik yeşil ışık yaktı.

Spot Ethereum ETF’lerde bekleyiş sürüyor

Spot Ethereum ETF’ler onaylansa da işleme başlaması için S-1 kayıt formlarının da onaylanması gerekiyor. SEC Başkanı Gary Gensler, bu formların bu yaz onaylanabileceğini öne sürdü.

Mayıs ayında ihraççıların 19b-4 başvuruları onaylanmıştı. Bu başvurular, spot ETH ETF’lerin listelenmesi için gerekli olan dosyalar olarak biliniyor. Gensler, “Bireysel ihraççılar hala kayıt süreci üzerinde çalışıyorlar. Bu sorunsuz bir şekilde işliyor.” diyerek S-1 formlarında bir sorun olmadığını dile getirdi.

Gensler, Ether vadeli işlem ETF’lerinin geçen yaz işleme başladığını ve CME Ether vadeli işlemlerin yıllardır var olduğunu dile getirdi. Bu yorumlara göre spot ETF’lerde bir aksilik görünmüyor.

K33 Research ve birçok analist, spot Ether ETF’lerin ilk beş ayında 4 milyar dolara kadar giriş görebileceğini düşünüyor. Genel görüş ise spot ETH ETF’lerdeki girişlerin, spot BTC ETF’lerin yüzde 20 ila 30’unu temsil etmesi yönünde.

Gensler, her ne kadar ABD’de onaylansa da ETH’nin menkul kıymet olup olmadığına yönelik sorulara yanıt vermekten kaçınıyor. Hukuk uzmanları ise ETH’nin ETF onayından sonra emtia olarak kabul edildiğini savunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala