bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,913.39 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,472.48 0.44%
bnb
BNB (BNB) $ 576.28 0.01%
solana
Solana (SOL) $ 161.15 0.32%
xrp
XRP (XRP) $ 0.582743 6.46%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.441597 1.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122198 1.89%

Gana, CBDC ile Ülke Ekonomisini Güçlendirmeyi Hedefliyor

cbdc

Gana, bir CBDC pilotu ile finansal katılımı desteklemeye yardımcı olmayı planlıyor.

Gana Bankası, ülke nakit ekonomisine doğru ilerlerken Eylül ayında bir CBDC pilotu uygulayacağını duyurdu.

Gana, CBDC Pilot Uygulamasını Başlatacak

Gana CBDC pilot uygulamasını duyuran son Afrika ülkesi oldu.

Başkan Yardımcısı Maxwell Opoku-Afari, ülkenin merkez bankasının Eylül ayında bir CBDC pilotu başlatacağını söyledi.

Opoku-Afari, CBDC’nin finansal katılımı daha da ilerleyeceğini, ödeme sisteminin verimliliğini ve istikrarını destekleyeceğini ve finans sektöründe rekabeti teşvik edeceğini söyledi.

Günümüzde birçok Ganalı, mevcut finansal sistem ihtiyaçlarını karşılayamadığı için, değer depolama adına banka dışı mobil hizmetlerden yararlanıyor. Bununla birlikte bu mobil sağlayıcılar da nakit olarak desteklenmeye e-para piyasaya sürmektedirler. Başkan yardımcısı konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mobil para işlemleri nakit olarak desteklenmiyor ve dolayısıyla katma değeri sınırlıyor. Merkez bankasının dijital para birimi aynı zamanda bir fiat paradır. Böylece bankalar ve fintech gibi finansal kurumlar dijital nakit üzerinde katma değer yaratabilecektir.”

Gana’da kripto para birimleri henüz yasal olmasa da, CBDC hareketi merkez bankasının dijital ödemelere ve finansal hizmetlerin dijital sunumuna olan ihtiyacı kabul ettiğini gösteriyor.

Gana, dijital para birimlerini deneyen tek Afrika ülkesi değil. Güney Afrika geçtiğimiz şubat ayında ikinci CBDC denemesini duyurdu.

Gana’nın CBDC pilot programı Eylül ayında başlıyor, ancak tam lansman tarihi henüz açıklanmış değil.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala