bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,783.36 1.79%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,132.54 7.22%
bnb
BNB (BNB) $ 565.50 2.29%
solana
Solana (SOL) $ 167.75 6.17%
xrp
XRP (XRP) $ 0.608714 1.78%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.389549 4.89%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122901 5.39%

Fransa Merkez Bankası, CBDC için Bir Dizi Tahvil İşlem Gerçekleştirdi

fransa merkez bankasi cbdc icin bir dizi tahvil islem gerceklestirdi

Fransa Merkez Bankası, Fransa’nın en büyük finansal piyasa katılımcılarından oluşan bir konsorsiyumla birlikte merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için harekete geçti. 10 aylık bir pilot uygulamasının bir parçası olarak banka, kendi dijital para birimini kullandı ve blockchain teknolojisinden faydalanarak bir dizi tahvil işlem gerçekleştirdi.

İşlemler için teknoloji devi IBM tarafından geliştirilen bir sistem kullanıldı.

Fransa Merkez Bankası, CBDC için Yaklaşık 500 İşlem Yaptı

Fransa Merkez Bankası tarafından uygulamanan 10 aylık pilot programının bir parçası olarak yürütülen tahvil işlemleri için detaylar Financial Times‘tan geldi. Yayınlanan habere göre, işlemlerin değeri açıklanmasa a hem birincil hem de ikincil piyasalarda yaklaşık 500 talimat yürütüldü.

fransa merkez bankasi cbdc icin bir dizi tahvil islem gerceklestirdi 2

Oluşturulmuş olan konsorsiyumda, BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, HSBC ve Societe Generale’nin yer aldığını da belirtelim.

Yapılan bu tahvil işlemi, AB’nin şimdiye kadarki en büyük denemerinden biri oldu.

Fransa Merkez Bankası, CBDC’lerin olası risklerini ve mekanizmalarını daha net anlayabilmek için pilot uygulamaları teklifini bu yılın başlarında yayınlamıştı. Banka aynı zamanda toptan satış piyasası ve sınır ötesi ödemelerin yanı sıra bankalararası ödemeler için de bir CBDC kullanarak bazı testler yaptı.

Avrupa’da böyle çalışmalar yapılırken Çin, hâlâ CBDC denilince akla gelen ilk ülke. Ülke, testlerini gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları sırasında ülkeyi ziyaret eden yabancıları da kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala