Filecoin’den Edward Snowden’in Vakfına Milyon Dolarlık Bağış

1576671783674 snowden

Filecoin Group, Salı günü yaptığı bir açıklamada Gazetecilerin konuşma özgürlüğünü korumaya çalışan bir grup olan FPF’ye, 5,8 milyon dolar bağış yapacağını duyurdu. Filecoin Foundation for the Decentralized Web (FFDW), SecureDrop aracını “sıfır güven mimarisi” ile oluşturmak için FPF’ye 5,8 milyon dolar vereceğini duyurdu.

SecureDrop, FPF tarafından 2013 yılında geliştirilen açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Gazetecilerin ve diğer kaynakların, özellikle de tutuklanma veya şiddet riski altındaki ihbarcıların Tor üzerinden birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar.

filecoin-group-edward-snowdenin-basin-ozgurlugu-vakfina-58-milyon-dolar-bagisladi

Filecoin Group Snowden’ın Vakfına Dev Bağış

Basın Özgürlüğü Vakfı’nın tanımasındaki en büyük sebeplerden birisi şüphesiz Snowden oldu. Bunun nedeni 2016’dan bu yana başkanının yakın tarihteki en büyük ihbarcı olması.

FPF İcra Direktörü Trevor Timm yaptığı bir basın açıklamasında, konuyla alakalı olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Kuruluşumuzun şimdiye kadar aldığı en büyük hibe ile, SecureDrop’a yeni yükseltmelerin ve özelliklerin girişini hızlandırabileceğiz ve dünya çapında benimsenmesini teşvik edebileceğiz.”

FFDW yönetim kurulu başkanı Marta Belcher, ise bağış hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Misyonumuz insanlığın en önemli bilgilerini kalıcı olarak korumaktır. FPF’nin çabaları, işbirliği için doğal bir uyumdur.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 571.581,14 TL 8,65%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.720,53 TL 3,57%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.365,60 TL 2,19%
cardano
Cardano (ADA) 20,55 TL 3,65%
tether
Tether (USDT) 9,13 TL 0,53%
xrp
XRP (XRP) 10,60 TL 2,03%
solana
Solana (SOL) 1.488,15 TL 8,75%
polkadot
Polkadot (DOT) 396,81 TL 9,19%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,23 TL 0,57%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,20 TL 3,63%
Copy link
Powered by Social Snap