bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,927.40 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,480.54 0.85%
bnb
BNB (BNB) $ 578.08 0.57%
solana
Solana (SOL) $ 161.17 0.70%
xrp
XRP (XRP) $ 0.580729 8.14%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.440666 1.53%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122683 1.91%

Fed: AB, Çin ve Dijital Para Birimleri, ABD Dolarının Rakibi

fed ab cin ve dijital para birimleri abd dolarinin rakibi

Fed’in dijital para birimleri ve kripto varlıklarla ilgili yaptığı her açıklama yakından takip ediliyor. Bu kez de ABD doları ile ilgili bir raporda, dijital para birimlerinden bahsedildiği görüldü. Fed bu yeni raporda, dijital para birimleri, ‘doların egemenliğine olası bir meydan okuma’ olarak değerlendirildi.

Fed Raporu: Dijital Para Birimleri Uzun Vadeli Bir Rakip

Fed, 6 Ekim günü, “ABD Dolarının Uluslararası Rolü” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda, dijital para birimlerinden de bahsediliyor.

Rapor temelde, ABD dolarının ayrıcalıklı konumundan bahşediyor. Fed uluslararası finans departmanının yöneticilerine göre, doların bu konumunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Ancak, uzun vadede üç potansiyel rakip var. Bunlar; Avrupa Birliği, Çin ve dijital para birimleri olarak sıralandı.

fed ab cin ve dijital para birimleri abd dolarinin rakibi 2

Raporda, dijital para birimleriyle ilgili şu sözlere yer veriliyor:

“Değişen bir ödeme ortamı, ABD dolarının egemenliğine de meydan okuyabilir. Örneğin, hem özel sektör hem de resmi dijital para birimlerinin hızlı büyümesi ABD dolarına olan bağımlılığı azaltabilir.”

Eylül ayının sonlarında Fed Başkanı Jerome Powell, 7 kongre üyesinden bir mektup almıştı. Mektupta, Powell’dan, ABD Merkez Bankası’nın kripto para birimi düzenlemesine dair çalışmalar soruluyordu. Fed Başkanı bu konuda tereddütlü olsa da kongre tarafından böyle bir baskı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca, birçok uluslararası rakip de merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmalar yapıyor. ABD’nin de bu yarışta geri kalmayacağı düşünülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala