bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,151.99 0.47%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,517.27 0.06%
bnb
BNB (BNB) $ 594.16 0.08%
solana
Solana (SOL) $ 173.82 2.53%
xrp
XRP (XRP) $ 0.595604 4.31%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436867 0.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.134243 6.73%

Ethereum’un (ETH) TL Bazında Teknik Analizi – 11 Kasım 2020

Ethereum ETH Analiz

Ethereum’un Paribu (paribu.com) verilerine göre TL bazında ve logaritmik ölçekteki günlük grafiği aşağıda gösterilmiştir. Şu an için yaklaşık 3765 TL seviyelerinden işlem göre Ethereum’un uzun vadeli grafiği üzerinde dikkat edilmesi gereken destek ve direnç seviyesini gözden geçirdikten sonra daha kısa vade için incelemeye devam edeceğiz.

Grafikte siyah yükselen direnç çizgisine dikkat ediniz. Bu çizgi geçtiğimiz günlerde yaklaşık 3872 TL seviyesinde test edildi ancak aşılamadı. Bu nedenle bu siyah çizgi önümüzdeki günlerde yine direnç olarak karşımıza çıkabilir. Bu seviyenin aşılması durumunda yükselişin biraz daha ivmelenebileceğini düşünebiliriz.

Diğer taraftan, yine uzun vadeli kırmızı yükselen trend çizgisi ise bugünler için yaklaşık 3400 TL seviyesinde destek gösteriyor. Bu sene Mart ayında görülmüş olan dip seviyeden gelen ve defalarca test edilerek güvenilirliği oldukça artmış olan bu yükselen trend çizgisi kırılacak olursa, bu kırmızı çizgiye paralel olarak çizilmiş ve grafikte mavi renkte gösterilmiş olan “olası” yükselen trend çizgisinin destek olması beklenebilir. Bu olası yükselen trend çizgisi ise kabaca 3200 TL seviyelerinde destek gösteriyor. Eğer bu da kırılırsa, o durumda, uzun vadeli yükseliş trendine en azından bir süre ara verildiğini ya da yeni bir düşüş trendinin başladığını görebiliriz.

Ethereum TL 1
Grafiği tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayabilirsiniz

ETHTRY’NİN KISA VADELİ ANALİZİ

Ethereum’un aşağıdaki dört saat periyotlu grafiğinde ise kısa vadede karşılaşabileceğimiz destek ve direnç seviyeleri gösterilmiştir.

Grafikte turuncu renkteki kısa vadeli düşen trend çizgisinin aşıldığı görülüyor. Ayrıca, mavi eğri çizgilerle gösterilmiş olan son dip ve zirvelerin öncekilere göre yükseliyor olması, Dow Teorisi’ne göre kısa vadeli yükseliş trendinin bir süre daha devam edebileceğini gösteriyor.

Bu durumda, ETHTRY’nin kısa vadede yaklaşık 3870 TL seviyesindeki direncine yöneldiğini söyleyebiliriz. Bu seviyenin aşılması durumunda 3935 TL seviyesindeki tarihi zirvesini yine test edebilir. Bu direnç de aşılacak olursa yükselişin ivmelenebileceğini düşünebiliriz. Böyle bir yükseliş ihtimalini aşağıda indikatörleri inceleyerek de değerlendirmeye çalışacağız ama, şu an için, aşağıdaki grafiğe göre mavi yükselen trend çizgisinin üzerinde kalındıkça, kısa vadeli yükseliş trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu trend çizgisi de şu an için yaklaşık 3675 TL seviyesinde destek gösteriyor.

Diğer taraftan, olası geri çekilmelerde 3675 TL’nin altında dört saatlik kapanışların gelmesi durumunda kırmızı yatay çizgi ile gösterilmiş olan destek 3573 TL seviyesindedir. Bu seviyenin altında ise sırasıyla turuncu ve siyah renk ile gösterilmiş olan yükselen trend çizgileri hedeflenebilir.

Ethereum TL 2
Grafiği tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayabilirsiniz

ETHTRY İÇİN İNDİKATÖRLER NE SÖYLÜYOR?

Ethereum’un TL bazındaki aşağıdaki günlük grafiğinde ise MACD, RSI ve STOCH RSI indikatörleri gösterilmiştir. Analizin bu kısmını lütfen çok dikkatli okuyun. Çünkü bu indikatörlerden çok önemli ipuçları alabiliyoruz.

MACD indikatöründe, daha önce Twitter hesabımda da (@yildizli_m) defalarca paylaştığım ve genelde başarılı bir şekilde sonuçlanan özel bir durum oluşuyor: “MACD pozitif bölgede satış sinyali ürettikten bir süre sonra, negatif alana geçmeden, tekrar alış sinyali üretiyorsa bu noktadan sonra yükseliş genelde daha da hızlanıyor.” Bu strateji özellikle STOCH RSI ve RSI’nın o anki alış sinyali veriyor olmalarıyla destekleniyorsa daha güvenilir. Bu strateji tabi ki kesinlikle çalışacak diyemeyiz, ancak daha önce defalarca çalıştığının örneği oldukça fazla.

Aşağıdaki grafiği bu açıdan incelediğimizde ise, MACD ve özellikle STOCH RSI’nın tam da böyle bir durumda olduğu görülür. MACD pozitif alanda satış sinyali ürettikten sonra negatif alana geçmeden yeniden alış sinyali üretmeye çalışırken(bugünkü kapanış itibariyle alış sinyali üretip üretmediği kesinleşmeli), STOCH RSI indikatöründe kısa vadede TOBO (Ters Omuz Baş Omuz) formasyonu gerçekleşmiş ve yükselişi teyit ediyor.

Ayrıca, STOCH RSI kısa vadeli yükselişi teyit ederken, RSI’nın da 50 seviyesinin üzerinde olması da olumlu.

Ethereum TL 3
Grafiği tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayabilirsiniz

Özetle;

Ethereum için TL bazında takip edilebilecek destek ve direnç seviyeleri aşağıda gösterilmiştir. Sağlıklı ve bol kazançlı günler dilerim.

Destekler: 3675, 3573, 3400, 3200

Dirençler: 3870, 3935, 4000 (Psikolojik Direnç)

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Mehmet Yıldızlı

Ankara'da Yüce Fen Lisesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Aynı sene Marmara Çevre Mühendisliği'ni kazandı. Üç sene burada öğrenim hayatına devam ettikten sonra, 1992 yılından itibaren ilgilendiği hisse senedi piyasaları, işletme ve finansla ilgili teorik bilgiyi de derinlemesine öğrenmek istediği için üniversite sınavına tekrar girerek Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenim hayatına devam etti. Mehmet Yıldızlı 28 Kasım 2018 tarihinde kurduğu Paradox Danışmanlık Bilişim Tic. Ltd. Şti altında çalışmalarına devam etmektedir.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala