Bitcoin Şu Kadarken Almadım, Pişmanım

Bitcoin BTC Al

Bitcoin fiyatı ne zaman yükselse  bu pişmanlığı yaşayan değerli okurlar, anlamanız gerek ki Bitcoin kısa yoldan zengin olmanızı sağlayacak bir yatırım aracından çok daha fazlasıdır.  Ortaya çıktıyı günden bu yana yatırımcılarına büyük kazançlar sağlamış olsa da altı çizilmesi  gereken nokta Bitcoin’in güven duymaya ihtiyacı olmayan (trustless) ve merkeziyetsiz ilk dijital para birimi olma başarısıdır. 

Bugün borsalarda 6000’den fazla kriptopara alım satım imkanı bulunuyor ancak hiç birinin varlığı “Bitcoin ve diğerleri” sınıflandırmasının ötesine geçemiyor. Diğer kriptopara birimleri Bitcoin’in yerini almak için savaşırken; Bitcoin’in hali hazırda zaten insanlık tarihinin büyük buluşu olduğu unutuluyor. 

Bitcoin bir girişim değildir. Bitcoin’in daha adil ve daha iyi bir dünya inşa etmek gibi bir felsefesi ve derin hedefleri vardır. Bitcoin bir devrimdir ve devrimler bir tercih meselesi olmamışlardır. Tarihsel gelişim ve konjonktür öyle gerektirdiği için devrimler olur. Bitcoin de öyle gerektiği için doğmuştur. Küçük bir azınlığı zenginleştirmek için geri kalan kaynakları kullanan mevcut finansal sisteme tepkidir ve gücünü kullanıcılarından yani çoğunluktan alacak şekilde programlanmıştır. 

6000’den fazla altcoinin başarısı Bitcoin’in derin hedeflerine ulaşmasına ve devrimini gerçekleştirmesine bağlıdır. Bunu çok iyi bilen Bitcoin maksimalistleri Bitcoin fiyatı artsa da düşse de Bitcoin’lerini satmazlar. 

Bitcoin, mevcut kaotik finans sisteminin hasarlarından bizleri korumayı hedefler. Bunu yapabilme becerisini en başta onu eleştirenlere bile eninde sonunda kanıtlamıştır. Birbirinden büyük yatırım şirketleri, yöneticiler, politikacılar bundan birkaç yıl önce yaptıkları açıklamaların tam tersine adımlar atmaya devam etmekte  ve bizlerle Bitcoin yatırımlarını paylaşmaktadır. 

Bitcoin bir yatırım aracıdır. Bitcoin dijital dünyanın rezerv parasıdır. Özellikle Türkiye gibi kur dalgalanmalarıyla büyük hasarlar alan ülkeler için Bitcoin güvenli bir limandır. Rakamlarla bunu ortaya koyalım. 15 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin fiyatı 19.650 USD olarak kaydedildiğinde 1 Bitcoin alabilmek için karşılık gelen Türk Lirası 75.845 TL iken 24 Kasım 2020 tarihinde 1 Bitcoin neredeyse 150 bin TL.  Yani en yüksek fiyattan bile Bitcoin almış olsaydınız, 3 sene içerisinde yatırımınızı Türk Lirası cinsinden ikiye katlamış olacaktınız. Bu sadece Türk Lirası için mi geçerli? Hayır. 

Aşağıdaki grafiklerle 15 Aralık 2017 tarihinde kayıt edilen ATH’de (All-Time High) ülkelerin lokal paralarına eş değer olan tutar ile bugünkü tutarı kıyaslayabilirsiniz.

Sonuç:

Bitcoin topluluğu oluşturan birçok yetenekli geliştirici ve bitcoin maksimalistleri tarafından adım adım hedeflerine ulaşacaktır. Bugünün finans dünyasında yaşanan savaş gelecekte tam anlamıyla kripto para dünyasına taşındığında, Bitcoin sahibi olmanın gerçekten ne demek olduğunu anlayacağız. Bu sebeple Bitcoin fiyatı her yükseldiğinde pişmanlık duymak yerine, geleceğe yatırım yapmanızı öneririm. 

*Yukarıda anlattıklarım yatırım tavsiyesi değildir. 

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit, lisans ve yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi, Su Bilimleri Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans derecesi sırasında Kanada'da Vancouver Island University’de döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir tarım ile alakalı bir süre eğitim alan Başak; Kanada’dan döndükten sonra akademik çalışmalar yürütmek için Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev aldı. Aynı dönem Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı- Gençlik oluşumunun Türkiye temsilciliğini yaptı. Ardından yine üniversite bünyesinde Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülecek olan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi'nin koordinatörlüğünü yürüten Başak, bu dönemde bilişim teknolojileri ile yakından ilgilenme fırsatı yakaladı. Bu süreçte blockchain teknoloji ile de tanışan Başak; Bilgi ve İletişim Teknolojisi profesyonellerinin sürdürülebilir kalkınma konusunda yeterince hassas olmadığını düşünüyordu ve blockchainin devrimsel yıkıcı gücünü bu durumu değiştirebilecek bir fırsat olarak gördü. Kendisi birkaç blockchain girişiminde yer almış ve şimdilerde Merkeziyetsiz Finans ile ilgilenmektedir. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Temmuz 2018 yılında kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını desteklemek amacı ile kurulan Istanbul Blockchain Women Platformu’nun kurucularındandır.
https://www.btchaber.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
317.986,91 TL 4,60%
ethereumETH/TRY
16.955,06 TL 9,05%
tetherUSDT/TRY
16,66 TL 0,00%
usd-coinUSDC/TRY
16,66 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
3.466,98 TL 4,97%
binance-usdBUSD/TRY
16,69 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
5,14 TL 5,73%
cardanoADA/TRY
7,32 TL 6,21%
solanaSOL/TRY
525,30 TL 9,48%
dogecoinDOGE/TRY
1,05 TL 3,49%
Bağlantıyı kopyala