Bitcoin Piyasa Kapitalizasyonunda Facebook’u Geçti

bitcoin-piyasa-kapitilasyonunda-facebooku-gecti

Bugün Bitcoin, haberimizin yazımı itibarıyla 930 milyar dolar piyasa değerindeki Facebook’u geride bırakarak bir başka büyük dönüm noktasına daha ulaştı.

Bitcoin bu yılın başlarında fiyatta bazı gerilemeler yaşamış olsa da, BTC hızla yükselmeye devam ediyor. Geçen yıl, Bitcoin, sadece yüzde 22 artış gösteren Facebook’a kıyasla yüzde 360’ın üzerinde arttı. Facebook, Bitcoin’in dünyanın en değerli varlığı olma yolunda geçtiği bir sonraki dev oldu. Buradaki karşılaştırmanın, halka açık şirket olan Facebook ile parasal varlık ve dağıtılmış ağ olan Bitcoin’in karşılaştırması olduğunu hatırlatmakta fayda var.

bitcoin-piyasa-kapitilasyonunda-facebooku-gecti

Bitcoin Facebook’u Geçti

Bitcoin, son on yılın en iyi performans gösteren varlığıydı ve bu on yıla gerçekten güçlü bir şekilde başladı. Bu da BTC’yi potansiyel olarak bu on yılın en iyi performans gösteren varlığı olarak tarihe kazıdı.

Bu yılın 4. çeyreğine girerken, Bitcoin bugün olduğundan daha fazla değer elde etmeye ve katlanarak daha yüksek büyümeye hazırlanıyor. Bitcoin tipik olarak önceki yılların 4. çeyreğinde iyi performans gösterme eğilimindedir. Q4 2020, bugün içinde bulunduğumuz bu mevcut boğa koşusunun başındaydı. 

Pek çok kişi, merkez bankalarının para arzını genişletmesi, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihaleye çıkarması ve bilançolarına eklemesi, BTC’nin uzun vadeli sahipleri tarafından borsalardan çıkarılması gibi birçok durum nedeniyle bu dördüncü çeyrekte daha da yükseleceğini tahmin ediyor.

BTC’yi en iyi hisse senetlerine göre sıralarken, Bitcoin’in yavaş yavaş listenin en üstüne çıktığı açıkça gözüküyor. Bitcoin’in bu hızlı artışı, onu Amazon’un hemen arkasında 6. sıraya koyuyor. Bundan sonraki engeller sırayla: Google, Saudi Aramco, Microsoft, ardından Apple.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 509.543,81 TL 3,37%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.629,97 TL 0,52%
cardano
Cardano (ADA) 19,91 TL 1,42%
tether
Tether (USDT) 9,06 TL 0,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.723,06 TL 0,26%
xrp
XRP (XRP) 10,41 TL 0,55%
solana
Solana (SOL) 1.358,02 TL 2,64%
polkadot
Polkadot (DOT) 312,62 TL 5,83%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,06 TL 0,71%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,11 TL 4,05%
Copy link
Powered by Social Snap