bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 58,067.56 1.50%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,113.00 0.69%
bnb
BNB (BNB) $ 527.13 1.00%
solana
Solana (SOL) $ 142.24 1.15%
xrp
XRP (XRP) $ 0.444914 1.12%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.392782 2.93%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.108688 0.79%

Bitcoin Piyasa Kapitalizasyonunda Facebook’u Geçti

bitcoin-piyasa-kapitilasyonunda-facebooku-gecti

Bugün Bitcoin, haberimizin yazımı itibarıyla 930 milyar dolar piyasa değerindeki Facebook’u geride bırakarak bir başka büyük dönüm noktasına daha ulaştı.

Bitcoin bu yılın başlarında fiyatta bazı gerilemeler yaşamış olsa da, BTC hızla yükselmeye devam ediyor. Geçen yıl, Bitcoin, sadece yüzde 22 artış gösteren Facebook’a kıyasla yüzde 360’ın üzerinde arttı. Facebook, Bitcoin’in dünyanın en değerli varlığı olma yolunda geçtiği bir sonraki dev oldu. Buradaki karşılaştırmanın, halka açık şirket olan Facebook ile parasal varlık ve dağıtılmış ağ olan Bitcoin’in karşılaştırması olduğunu hatırlatmakta fayda var.

bitcoin-piyasa-kapitilasyonunda-facebooku-gecti

Bitcoin Facebook’u Geçti

Bitcoin, son on yılın en iyi performans gösteren varlığıydı ve bu on yıla gerçekten güçlü bir şekilde başladı. Bu da BTC’yi potansiyel olarak bu on yılın en iyi performans gösteren varlığı olarak tarihe kazıdı.

Bu yılın 4. çeyreğine girerken, Bitcoin bugün olduğundan daha fazla değer elde etmeye ve katlanarak daha yüksek büyümeye hazırlanıyor. Bitcoin tipik olarak önceki yılların 4. çeyreğinde iyi performans gösterme eğilimindedir. Q4 2020, bugün içinde bulunduğumuz bu mevcut boğa koşusunun başındaydı. 

Pek çok kişi, merkez bankalarının para arzını genişletmesi, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihaleye çıkarması ve bilançolarına eklemesi, BTC’nin uzun vadeli sahipleri tarafından borsalardan çıkarılması gibi birçok durum nedeniyle bu dördüncü çeyrekte daha da yükseleceğini tahmin ediyor.

BTC’yi en iyi hisse senetlerine göre sıralarken, Bitcoin’in yavaş yavaş listenin en üstüne çıktığı açıkça gözüküyor. Bitcoin’in bu hızlı artışı, onu Amazon’un hemen arkasında 6. sıraya koyuyor. Bundan sonraki engeller sırayla: Google, Saudi Aramco, Microsoft, ardından Apple.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi arttı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala