bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 68,050.23 1.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,533.26 0.62%
bnb
BNB (BNB) $ 600.74 0.99%
solana
Solana (SOL) $ 183.94 5.78%
xrp
XRP (XRP) $ 0.59824 0.05%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.443885 1.47%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.140983 4.87%

Bitcoin Ne ile Destekleniyor, Arkasında Ne Var?

Bitcoin Ne ile Destekleniyor Arkasinda Ne Var 2

Bitcoin’in hiçbir değeri olmadığı yönündeki yaygın yanlış kanıya rağmen, yaklaşık 190 milyar dolarlık piyasa değeri bunun aksini gösteriyor.

ABD doları ve diğer birçok fiat para birimi gibi, Bitcoin de bir kasadaki fiziksel varlıklar tarafından desteklenmez, bunun yerine bir ödeme şekli olarak değeriyle desteklenir. Bitcoin’in blok zincirinin temelini oluşturan matematik, birçok yönden onun talep edilirliğine katkıda bulunur.

Bitcoin’in (BTC) fiziksel bir şey tarafından desteklenmediği için değeri olmadığı argümanı, kripto para birimi hakkındaki en büyük yanlış kanılardan biri olmaya devam ediyor.

Bu, ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra milyarder iş adamı Warren Buffett tarafından da sürdürülen bir görüş -her ikisi de Bitcoin’in herhangi bir değeri olduğunu inkar ediyor.

Ama şimdi Bitcoin altıncı en değerli para birimi olduğuna göre, şu soru akla geliyor … Tam olarak neyle destekleniyor?

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1149472282584072192

Değerin kaynağı: Bitcoin vs İtibari (Fiat) Paralar

Nispeten yakın zamana kadar (geçen yüzyıla kadar), çoğu sıradan kağıt para birimi ve madeni para doğrudan altın karşılığında kullanılabilirdi. Bunun nedeni, en zengin ülkelerin çoğunun altın standardı olarak bilinen ve hükümetlerin ulusal para birimi ve altın için sabit bir döviz kuru belirlediğini gören bir para sistemini takip etmesidir. Bu sistemin bir parçası olarak, ülkelerin kasalarında yeterli altın rezervlerini dolaşımdaki para arzlarının %100’üne kadar tutmaları gerekiyordu, böylece insanlar bunu tercih etmeleri halinde kendi para birimlerini her zaman altınla değiştirebileceklerdi.

Bununla birlikte, hükümetler para arzlarını genişletmek ve harcamaları canlandırmak için daha fazla altın elde edemediklerinden, Büyük Buhran ile birlikte ekonomi de kısıtlandı.

Sistem 1929/1930’da Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından terk edildi; 1931’de Kanada, Almanya ve Birleşik Krallık; ve Amerika Birleşik Devletleri 1933’te standardı kısmen terk etti.

ABD’nin altın standardını tamamen terk etmesi 1971’e kadar gerçekleşmedi; o zamanlar Başkan Richard Nixon, ABD dolarının birbirine dönüştürülebilirliğini altına çevirdi, böylece Bretton Woods sistemini geçersiz kıldı ve esasen altın standardı çağını sona erdirdi.

Bunun yerine ülkeler, ulusal para biriminin altın gibi bir emtia tarafından desteklenmediği bir fiat modeline geçtiler – merkez bankalarının gerektiğinde ve gerektiğinde yeni para basmasına izin verdiler. Kendine özgü bir değeri olmamasına rağmen itibari paranın değeri; arz ve talepteki değişiklikler ve arkasındaki hükümetin gücü ile belirlenir. Hükümetler yalnızca resmi para birimi cinsinden vergi ödemesini kabul ettiğinden ve vergi kaçakçılığı yasa dışı olduğundan, bunların değeri de kısmen vergi ödeme ihtiyacıyla korunur.

Dolayısıyla, fiat para birimleri resmi olarak herhangi bir şey tarafından desteklenmezken; mal ve hizmetler karşılığında başka yerlerde kabul edileceğine dair güven ile fiat para birimlerimizi satın alma eğilimindeyiz. Esasen, fiat para birimlerine olan güvenimiz, satın alma gücü ve dolayısıyla fiat para birimleri için değer yaratır.

Ancak fiat para birimlerine olan güvenimiz bir indüksiyon probleminden muzdariptir. Başka bir deyişle, önceki deneyimlerimize dayanarak, her zaman olduğu gibi bir dizi olayın meydana geleceğini varsayıyoruz. Geleneksel fiat para birimlerimizin değeri için ileride ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. Bir para birimi resmi olarak altın gibi bir metaya bağlı olmadan, değer bir garantiden çok bir olasılık haline gelir.

Bitcoin Matematikle Destekleniyor mu?

ABD doları gibi, Bitcoin de fiziksel bir emtia tarafından desteklenmez ve bunun yerine değerini başka şekillerde elde eder.

Bitcoin’in değerini zorlayan merkezi bir varlığı olmadığı ve herhangi bir meta tarafından desteklenmediği için, birçok kişi yanlışlıkla bunun Bitcoin’in hiçbir değeri olmadığı anlamına geldiğine inanıyor.

Bununla birlikte, Bitcoin şu anda 10.000 dolardan fazla bireysel bir birim değerine ve dolaşımdaki Bitcoin sayısıyla çarpılan birim değer olarak tanımlanan yaklaşık 190 milyar dolarlık toplam piyasa kapitalizasyonuna sahiptir ve bu, çok sayıda kişi tarafından değerli kabul edildiğini açıkça göstermektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala