Bitcoin Madencilik Zorluğunun Çin’deki Krizden Bu Yana İlk Kez Artması Bekleniyor

bitcoin madencilik zorlugunun cindeki krizden bu yana ilk kez artmasi bekleniyor

Bitcoin’in madencilik zorluğu, Çin’in Mayıs ayında kripto para madenciliğine yönelik baskılarından bu yana ilk kez artış gösterebilir. 

Endüstri profesyonelleri, Kuzey Amerika’daki madencilik tesislerinin hızla genişlemesi ve Çinli madencilerin denizaşırı barındırma siteleri aracılığıyla geri dönüşü, madencilik zorluğunu artıracak iki ana faktör olarak sıralıyor. 

Çin hükümetinin 21 Mayıs’ta ülke genelinde Bitcoin madenciliği operasyonlarını durdurması için yerel yetkililere çağrıda bulunmasından bu yana madencilik zorluğu sürekli bir düşüş gördü. 17 Temmuz’daki son zorluk ayarlaması, baskıdan bu yana dördüncü aşağı yönlü ayarlama oldu. Seattle merkezli madencilik şirketi Luxor’un Cumartesi günkü bülteninde şu ifadeler yer aldı:

”Çin’in hash gücünün düşmesinden bu yana ilk kez, gelecek haftaki ayarlamanın olumlu olmasını, kabaca %1,75’lik bir artış olmasını bekliyoruz.”

Luxor CEO’su Nick Hansen, Çin’in baskısından önce bile, Marathon ve Riot gibi büyük Kuzey Amerika madencilik şirketlerinin, Bitcoin’in 2021’in başlarındaki tarihi boğa koşusu nedeniyle operasyonlarını genişletmeye başladığını söyledi. 

Gelecek zorluk ayarlaması ise önümüzdeki yıl hash oranında gerçekleşecek ciddi bir artışın başlangıcı olabilir. Hansen, “Bence minimum düşük zorluk seviyesine ulaştık ve şimdi başka büyük hükümet baskısı veya Bitcoin fiyatı değişmedikçe büyümeye başlayacağız” dedi.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 370.045,67 TL 4,28%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.351,95 TL 5,84%
cardano
Cardano (ADA) 20,18 TL 1,44%
tether
Tether (USDT) 8,75 TL 0,18%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.090,22 TL 5,79%
xrp
XRP (XRP) 8,21 TL 4,43%
solana
Solana (SOL) 1.211,20 TL 4,72%
polkadot
Polkadot (DOT) 271,98 TL 3,15%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,66 TL 0,09%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 5,96%
Copy link
Powered by Social Snap