bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,913.39 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,472.48 0.44%
bnb
BNB (BNB) $ 576.28 0.01%
solana
Solana (SOL) $ 161.15 0.32%
xrp
XRP (XRP) $ 0.582743 6.46%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.441597 1.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122198 1.89%

BitClout Kurucusundan Merkeziyetsiz Sosyal Ağ: DeSo

bitclout kurucusundan merkeziyetsiz sosyal ag deso

BitClout’un gizemli kurucusu bugün itibariyle kimliğini açıkladı. Diamondhands takma adıyla tanınan kurucu, ‘Decentralized Social’ (DeSo) adlı yeni bir blockchain ağının lansmanını da yaptı. Nader Al-Naji, 2018 yılında kapanan Stablecoin girişimi Basis’in de kurucusuydu.

Nader Al-Naji’nin kapanan girişiminden sonra yatırımcılar, Al-Naji‘yi yeni girişiminde de 200 milyon dolarlık yatırımla destekledi.

Destekleyen yatırımcılar arasında; Andreessen Horowitz (a16z), Sequoia, Social Capital, TQ Ventures, Coinbase Ventures, Winklevoss Capital, Polychain Capital, Pantera Capital, ve Arrington Capital gibi önemli şirketler yer alıyor. Diğer yatırımcılar ise şöyle sıralanıyor; Blockchange Ventures, Distributed Global, Blockchain.com Ventures, Hack Ventures ve Reddit Kurucu Ortağı Alexis Ohanian.

Merkeziyetsiz Sosyal Ağ Tanıtıldı

Geleneksel sosyal medya platformlarındaki rahatsız edici sorunları düzeltmeyi önemsediklerini söyleyen Al-Naji, “Bence çoğu için mesele sadece para kazanmak değil, bugün sahip olduğumuzdan daha iyi bir kamu söylemi platformu yaratmaktı” dedi.

BitClout‘un kurucusuna göre Twitter, Facebook ve Instagram gibi merkezileşmiş platformlar, kamu söylemlerini kontrol ediyor. Kendi oluşturmadıkları içeriklerden kâr elde ediyor. Yeni sosyal ağ ise sosyal medyayı herkes tarafından erişilebilir ve para kazanılabilir hale getirmeyi hedefliyor.

bitclout kurucusundan merkeziyetsiz sosyal ag deso 2

DeSo Nedir, Nasıl Çalışır?

DeSo blockchain, hem profiller ve gönderiler oluşturma gibi geleneksel sosyal medya özellikleri, hem de token ve NFT gibi blockchain teknolojisine özgü özellikleri destekliyor. Bu özellikler içerik oluşturucuların para kazanmasına olanak sağlayabiliyor.

Bu blockchaini ya da üzerine kurulmuş olan uygulamaları kullanmak isteyenlerin yerel kripto para birimi olan DESO tokenine sahip olması gerekiyor. Buradaki genel amaç; DESO’ya olan talebi artırmak ve bu blockchainde mümkün olduğunca fazla etkinlik sağlamak.

Al-Naji’ye göre, DeSo ne kadar açıksa ve geliştiriciler tarafından ne kadar fazla uygulama oluşturulursa, o kadar fazla işlem akar. Bu da doğrudan DESO tokenini değerlendirir.

DESO daha önce CLOUT (BitClout) olarak isimlendirilmişti. Şimdi ise DeSo blockchainin piyasaya sürülmesiyle yeniden adlandırıldı.

Al-Naji, 200 milyon dolarlık finansman turunun DESO tokeni satılarak güvence altına alındığını söyledi. 

DeSo blockchainde birçok uygulama yer alıyor. Bunlar arasında BitClout’u, NFT pazaryeri polygram.cc’yi ve Clubhouse benzeri bir uygulama olan Clubrooms’u sayabiliriz.

Al-Naji konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Desteklenen uygulamalar, reklamlardan ziyade paraya dayalı özelliklere dayanıyor ve bu özelliklerin para kazanma açısından çok daha verimli olduğunu kanıtlıyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala