bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,574.30 1.08%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,462.94 0.51%
bnb
BNB (BNB) $ 574.32 1.01%
solana
Solana (SOL) $ 160.36 0.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.577637 7.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436075 4.09%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.121871 3.42%

Bankacılık devi Standard Chartered, kripto paralara göz kırptı

standard chartered kripto

Bloomberg’ün konuya aşina kaynaklarına dayattığı haberine göre, bankacılık devi Standard Chartered kripto para piyasasına giriş yapacak.

1969 yılında kurulan Birleşik Krallık merkezli bankacılık şirketi Standard Chartered, spot kripto işlemlerine yöneldi. Dev şirket, Bitcoin ve Ether özelinde bir alım satım tahtası oluşturmayı planlıyor.

Standard Chartered, kripto piyasasına giriyor

Kripto para piyasası düşüş yönlü ilerleyişini sürdürürken, Bloomberg’ten gündemi hareketlendiren bir haber geldi. Bloomberg, bankacılık devi Standard Chartered’in kripto piyasasına dahil olacağını belirtti.

Bloomberg, kaynaklarından aldığı bilgi doğrultusunda bankacılık devinin BTC ve ETH için spot kripto alım satım tahtası kuracağını aktardı. Standard Chartered, spot kripto işlemlerine dahil olan ilk küresel banka olacak.

Kimliğini gizleyen iki kaynak, yeni kripto alım satım tahtasının faaliyete geçmeye yakın olduğunu ve bu tahtanın foreks biriminin bir parçası olacağını söyledi. Kaynaklara göre bankanın spot kripto birimi Londra’dan yönetilecek.

Goldman Sachs gibi bankalar uzun süredir kripto para türevlerinin alım satımını yapıyor. Katı düzenlemeler nedeniyle henüz hiçbir banka doğrudan işlem yapamadı. Örneğin Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, bankaların herhangi bir hedge edilmemiş kripto riskine yüzde 1.250 risk ağırlığı uygulamasını önerdi. Bu da bankaların kâr marjını düşürdü.

Birleşik Krallık merkezli Standard Chartered, düzenleyici netliklerin eksikliğine bakmaksızın spot kripto işlemlerine girmeye karar verdi. Bankadan gelen açıklamada, “Kurumsal müşterilerimizden gelen Bitcoin ve Ether işlemleri yapma talebini desteklemek için düzenleyicilerimizle yakın bir şekilde çalışıyoruz ve erişim ve gözetimden tokenizasyon ve birlikte çalışabilirliğe kadar daha geniş dijital varlık ekosistemindeki müşterileri destekleme stratejimiz doğrultusunda çabalıyoruz.” denildi.

Standard Chartered, Bitcoin’in kurumsal genişlemesinin ve sektördeki potansiyelin farkında olduğunu belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala