bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 59,478.94 2.70%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,178.07 1.61%
bnb
BNB (BNB) $ 535.12 0.12%
solana
Solana (SOL) $ 144.10 3.50%
xrp
XRP (XRP) $ 0.519638 6.55%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.430391 4.14%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112875 4.53%

Avustralya Merkez Bankası, CBDC için İş İlanı Açtı

avustralya merkez bankasi cbdc icin is ilani acti 2

Avustralya’da kripto varlıklar ile ilgili Senato soruşturması devam ediyor. Diğer yandan Avustralya Merkez Bankası (RBA), Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) araştırma ekibinde yer alacak bir pozisyon için iş ilanı yayınlayarak dikkatleri üzerine çekti.

Merkez bankasının bu ilanı, ülkenin dijital para birimi oluşturma konusunda ılımlı olduğunu gösteriyor.

Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmek için İlan Açtı

Banka tarafından açılan ilan, LinkedIn’den yayınlandı. İlanda şu sözler dikkat çekiyor:

“Avustralya’da CBDC için bir fırsat olup olmadığını ve, varsa, nasıl tasarlanabileceğini, ne gibi yararları ve diğer etkileri olacağını araştırıyoruz. Bu çalışma, RBA’nın Avustralya’daki ödemelerin gelişimini desteklemeye yönelik stratejik odak alanlarından birine katkıda bulunuyor”

Avustralya Merkez Bankası, Teknoloji ve Finans Merkezi olarak Avustralya Senatosu Seçim Komitesi’ne yaptığı son sunumunda, CBDC’ler hakkında araştırma yürüttüğünü söylemişti. Ancak, henüz bir CBDC üzerinde çalışılmadığını da eklemişti. Aynı sunumda, Avustralya destekli bir Stablecoin çıkarılması durumunda da en iyi düzenleyici yaklaşımın benimseneceği belirtilmişti.

avustralya merkez bankasi cbdc icin is ilani acti

Bu ay içinde Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, uluslararası ödemelerde CBDC’nin kullanılmasını test etmek için bazı merkez bankalarıyla iş birliği yaptığını duyurdu. Bu bankalar arasında Avustralya Merkez Bankası da var. Dunbar Projesi adını taşıyan proje, aracılara olan bağımlılığı ortadan kaldırmak için önemli. Projede Avustralya’nın yanında, Singapur, Malezya ve Güney Afrika bankaları da yer alıyor.

Daha önce Moody’s de, CBDC’nin sınır ötesi kullanımının yayınlaşma çalışmalarını referans alarak, dijital para birimleri ve bankalar ile ilgili bir açıklama yapmıştı. İlgili açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala