bitcoinBTC/TRY
739.378,19 TL 2,26%
ethereumETH/TRY
45.177,08 TL 3,23%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.875,44 TL 1,16%
xrpXRP/TRY
13,96 TL 2,23%
usd-coinUSDC/TRY
27,31 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
45.180,09 TL 3,18%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 1,76%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,22%
solanaSOL/TRY
544,02 TL 3,33%

Paylaş

Opside Alfa Öncesi Teşvik Test Ağı: Halka açık zkEVM & Pow ZKP Ming artık yayında (Sponsorlu)

Opside Pre Alpha Tesvik Test Agi Yayinda Sponsorlu2

Opside‘ın ilk Genel zkEVM Zincirinin resmi lansmanını duyurdu. Bu dönüm noktası, artık zincirdeki ilgili sözleşmeleri aktif olarak dağıtabilen ve bunlarla etkileşim kurabilen dünya çapındaki Solidity geliştiricileri için önemli bir adım. Bunun yanı sıra merakla beklenen PoW ZKP Mining özelliği de devreye alındı. Bu özellik, madencilerin hesaplama gücüne katkıda bulunmalarını, ZK-Toplaması için ZK kanıtları oluşturmalarını ve ilgili puan ödüllerini kazanmalarını sağlıyor.

Opside Testnet, 24 Mayıs 2023’teki lansmanından bu yana gelişme kaydetti. Bugüne kadar pre-alpha testnet, 2.038.968 adet etkileyici işlemi başarıyla gerçekleştirerek 45.236 benzersiz kullanıcıdan oluşan dinamik bir topluluk oluşturdu. Ağın kararlılığı ve güvenliği, kullanıcılar için güvenilir ve güvenli bir platform sağlamak üzere uyum içinde çalışan 1.713 düğümden oluşan kapsamlı bir ağ tarafından sağlanıyor.

Ekran Resmi 2023 06 05 14.46.38

Genel zkEVM Zinciri

Yeni başlatılan ZK-Rollup, tüm geliştiriciler için açık ve erişilebilir bir platform sağlayarak Opside’ın resmi Public zkEVM zinciri olarak işlev görecek. Bu yenilikçi zincir, geliştirilmiş programlanabilirlik ve kullanıcı deneyimi sunan, Polygon’un açık kaynaklı zkEVM çerçevesi üzerine kurulmuştur. Bu Public ZK-Rollup’ın ortaya çıkışı, dünya çapındaki sağlamlık geliştiricileri için artık platformda konuşlandırabilen ve ZK-Rollup’un çığır açan teknolojisinin dönüştürücü faydalarını ilk elden deneyimleyen bir olanaklar dünyasının kapılarını açıyor.

Özel zkEVM Zinciri


Opside ekosistemi hızla genişliyor ve halihazırda 25’in üzerinde yüksek kaliteli projenin katılımıyla övünüyor. Bu projelerden bazıları, özellikle yüksek iş hacmi gereksinimleri olanlar, kendi ZK-Rollup zincirlerine sahip olacaktır. Bu özellik, uygulamalarını dağıtmalarına ve zincir kaynaklarını tam olarak kullanmalarına ve böylece operasyonlarını optimize etmelerine olanak tanır. Gerekli kriterleri karşılayan geliştiriciler veya proje ekipleri, ZK-Rollup Başlatma Çubuğu aracılığıyla ZK-Rollup zincirlerini, tarayıcıları, köprüleri ve diğer temel ayarları kolayca oluşturabilir. Kapsamlı hizmet teklifinin bir parçası olarak Opside ağı, diğer temel özelliklerin yanı sıra veri kullanılabilirliği katmanı ve hesaplama gücü sağlayacak.

Opside’ın modelinin önemli bir yönü, ZK-Rollup zincirinin egemenliğinin tamamen proje ekiplerine ait olmasıdır. Gas ücreti jetonunu, gas fiyatını belirleme ve proje gereksinimlerine en uygun zkEVM SDK’yı (Polygon zkEVM, Scroll, zkSync, vb. dahil) seçme özgürlüğüne sahip. Şu anda, çoğu dApp aktif dağıtım aşamasında ve daha birçok proje, platforma katılmak için Opside ile görüşmeler yapıyor.

Ekran Resmi 2023 06 05 14.51.58

PoW Madenciliği


Public ZK-Rollup’ın lansmanına paralel olarak Opside, PoW madenciliği teşviklerini tanıttı. Ekosistemin ayrılmaz bir parçası olarak hizmet veren PoW madencileri, hesaplama gücüne katkıda bulunabilir, her ZK-Toplaması için ZK kanıtları oluşturabilir ve karşılığında bağlılık puanları ödülleri alabilir. Özellikle, Ingonyama ve Bitmain gibi büyük madenciler, Opside’ın ağ gelişimine desteklerini göstererek alfa öncesi test ağına katılma taahhüdünde bulundular.

Bir aydan kısa bir süre içinde 52 ülkeden 2.201 önemli madenci başvurusu alan PoW beyaz listesi başvuru penceresi artık kapandı. Kapsayıcı bir topluluğu teşvik etmek amacıyla Opside, madenciler için giriş engelini düşürdü ve daha fazla sayıda katılımcıyı Opside ağına katkıda bulunmaya teşvik etti. Ek olarak, Opside’ın gelecekte ZKP Mining’in GPU sürümünü Temmuz ayı sonunda başlatma planları var ve tüm ilgili tarafları katılmaya davet ediyor.

Ekran Resmi 2023 06 05 14.52.56

Hizmet olarak ZK-Toplaması


Public zkEVM ve PoW ZKP Mining’in başlatılması gerçekten de Opside için bir başka önemli kilometre taşını işaret ediyor.
Genel zkEVM, ZK-RaaS’ın (Hizmet Olarak ZK-Toplaması) kapsamlı işlevselliğine yönelik ilk aşamayı temsil eder. Geliştiricileri ve projeleri bu Genel ZK-Toplama zincirinde konuşlandırmak ve kararlılığını ve performansını değerlendirmeye yardımcı olmak için sıcak bir şekilde karşılıyoruz.
Öte yandan, PoW ZKP Mining’in piyasaya sürülmesi, Opside ağının güvenliğini ve performansını artırmaya yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Opside, madenciler tarafından sağlanan bilgi işlem gücünden yararlanarak ZK-Toplamaları için ZKP üreterek ağın kararlılığını ve bütünlüğünü sağlarken aynı zamanda daha merkezi olmayan ve sağlam bir ekosistemi etkinleştirebilir.

Bu dönüm noktası, Opside’ın yol haritasındaki başka bir adım değil, aynı zamanda bu devrim niteliğindeki platformun potansiyelinin bir kanıtı olarak hizmet ediyor. Opside yenilik yapmaya ve taahhütlerini yerine getirmeye devam ederken, ZK teknolojisinin daha güvenli, verimli ve herkes tarafından erişilebilir olduğu bir geleceğin yolunu açıyor. Opside ilerlerken, Public zkEVM ve PoW ZKP Mining’in başarılı lansmanı, projenin potansiyelini ve ivmesini gözler önüne seriyor. Opside’ın yalnızca başarıya hazır olmadığını, aynı zamanda ZK ekosisteminin geleceğini de şekillendirdiğinin açık bir işareti.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala