bitcoinBTC/TRY
1.270.578,37 TL 0,82%
ethereumETH/TRY
68.120,57 TL 0,68%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.978,16 TL 1,35%
xrpXRP/TRY
19,34 TL 2,67%
solanaSOL/TRY
2.117,20 TL 4,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
68.072,83 TL 0,68%
cardanoADA/TRY
17,37 TL 1,93%
dogecoinDOGE/TRY
2,90 TL 2,35%

Paylaş

Zamanlama manidar: BlackRock’ı SEC çarptı

BlackRocktan Hindistan hamlesi

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, SEC’in radarından kaçamadı. BlackRock, yanlış yatırım açıklaması nedeniyle SEC tarafından 2,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. SEC‘in ceza adımı zamanlama açısından da dikkat çekti. BlackRock‘ın spot Bitcoin ETF’inin bu hafta DTCC tarafından listelendiği tespit edilmişti.

BlackRocktan Hindistan hamlesi2

SECten BlackRock’a ceza

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırım danışmanı BlackRock Advisors’a 2,5 milyon dolar para cezası verdi. Şirketin eğlence sektöründeki yatırımları doğru bir şekilde tanımlamadığı için cezaya çarptırıldığı ifade edildi.

SEC belgelerine göre, BlackRock Multi-Sector Income Trust (BIT) 2015 ve 2019 yılları arasında, Aviron Group adlı reklam şirketine büyük yatırımlar yaptı. SEC’e göre BIT, kamuya açık olarak sunulan yıllık ve altı aylık raporlarında Aviron’dan yanlışlıkla finansal hizmetler şirketi olarak tanımladı. Kurum, BlackRock’ın Aviron’un faiz oranını gerçekte olduğundan daha yüksek beyan ettiğini iddia etti.

SEC İcra Bölümü Varlık Yönetimi Eş Başkanı Andrew Dean, yatırım danışmanlarının varlıklar hakkında doğru bilgiler sağlama sorumluluğu olduğunu söyledi. BlackRock, yanlış yatırım sözleşmesi için 2,5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Kurumun BlackRock hamlesi spot Bitcoin ETF’ler ile ilgili hareketliliğin yaşandığı döneme denk geldi. BlackRock’ın ETF başvurusunun Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) listesinde yer aldığı fark edilmişti. DTCC sözcüsü ise listenin ağustos ayından beri orada olduğunu doğrulamıştı. Söz konusu gelişme spot Bitcoin ETF onayının yakın olduğuna yönelik beklentileri artırmıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala