Yüksek Riskli Kaldıraçlı İşlem, Celsius’a Pahalıya Patladı

Yüksek Riskli Kaldiraçli İşlem Celsiusa Pahaliya Patladi

Kripto para sektöründe en riskli işlemlerden birisi olan kaldıraçlı işlemler, sadece genel kullanıcıların değil, şirketleri de oldukça etkileyebiliyor. Öyle ki Blockchain analiz şirketi Arkham Intelligence tarafından yayımlanan bir rapora göre, kripto lending şirketi Celsius müşterilerinin varlıklarını kaldıraçlı işlemler için kullandı.

Yüksek Riskli Kaldıraçlı İşlem, Celsius'a Pahalıya Patladı

“Celsius Müşterilerinin Varlıkları ile Kaldıraçlı İşlemde Kullandı”

Kripto para piyasalarında yaşanan son düşüş birçok şirketi derinden etkiledi. Bazı şirketler işlemlerini askıya alırken bazıları iflas bayrağını çekti. Bu şirketlerden birisi olan Celsius ise olduka büyük bir darbe aldı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası mercek altına alınan şirket, beraberinde birçok tartışma konusunu da getirdi.

Blockchain analiz şirketi Arkham Intelligence tarafından yayımlanan rapor, Celsius’un mevcut fiyatlarla 210 milyon dolara tekabül eden ve varlık yöneticisi sermayeyi iade ettiğinde 390 milyon dolarlık kayıplara yol açan işlemleri ortaya koyuyor.

Arkham’a göre Ağustos 2020’den Nisan 2021’e kadar Celsius, 0xb1‘e 1.000 ila 28 milyon dolar arasında değişen 260 işlemde, 534 milyon dolarlık kripto varlık gönderdi. 0xb1, sırayla, bu fonları, merkeziyetsiz borsalarda (DEX) likidite sağlamanın yanı sıra Compound ve Aave’de borç verme ve ödünç alma dahil olmak üzere çeşitli DeFi getiri getiren faaliyetlere yatırdı.

Rapor, kripto piyasasının genel performansına işaret ederek, Bitcoin fiyatının incelenen dönem boyunca yaklaşık 11.000 dolardan yaklaşık 60.000 dolara yükseldiğini ve Celsius’un yüzde 400’ün üzerinde kazanç sağladığını belirtti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
381.325,10 TL 8,00%
ethereumETH/TRY
29.533,39 TL 10,45%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
18,10 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.149,49 TL 2,97%
binance-usdBUSD/TRY
18,12 TL 0,16%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 6,57%
cardanoADA/TRY
8,26 TL 8,90%
solanaSOL/TRY
662,33 TL 4,57%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 6,24%
Bağlantıyı kopyala