bitcoinBTC/TRY
753.282,75 TL 0,28%
ethereumETH/TRY
45.494,16 TL 0,34%
tetherUSDT/TRY
27,47 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.863,66 TL 0,46%
xrpXRP/TRY
14,76 TL 4,99%
usd-coinUSDC/TRY
27,45 TL 0,12%
staked-etherSTETH/TRY
45.447,19 TL 0,61%
solanaSOL/TRY
646,30 TL 0,69%
cardanoADA/TRY
7,17 TL 0,74%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,02%

Paylaş

Yüksek enflasyon, Bitcoin’e ilgiyi artırıyor

Yüksek enflasyon, Bitcoin'e ilgiyi artırıyor

Yüksek enflasyon, kripto paralara olan ilgiyi artırıyor. Ark Invest, Arjantin’in Bitcoin benimsenmesinde El Salvador’u geride bıraktığını açıkladı. Arjantin, temmuz ayı itibarıyla en yüksek enflasyona sahip ülke konumunda bulunuyor. Ülkede enflasyon temmuz ayında yüzde 113 yükseliş kaydetti.

Türkiye, Arjantin‘den sonra dünyada en yüksek enflasyon sahip ülke konumunda yer alıyor. Türkiye’de temmuz ayı enflasyonu yüzde 47,83 olarak açıklanmıştı.

Türkiye, kripto sahipliğinde ilk sırada!

Yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında yer alan Türkiye, kripto para sahipliğinde yüzde 27,1 ile ilk sırada yer almıştı.

Araştırma şirketi GWI tarafından mayıs ayında yapılan araştırmaya göre ikinci sırada yüzde 23,5 ile Arjantin bulundu. Üçüncü sırada yüzde 23,4 ile Filipinler, yüzde 21,9 ile Tayland ve yüzde 20,6 ile Brezilya sıralanmıştı.

Bir yıl içerisinde, kripto sahipliğinde en çok artış yaşayan ülkeler Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Yuksek enflasyon Bitcoine ilgiyi artiriyor2

Arjantin, El Salvador’u geride bıraktı

Ark Invest araştırma ortağı David Puell, El Salvador’da Bitcoin’in benimsenmesinin Arjantin’in gerisinde kaldığını bildirdi. Puel, Arjantin’in BTC ile ilişkisinin ekonomik zorlukların etkisiyle hızla geliştiğini söyledi. Arjantin’de enflasyon oranlarının 2023 yılında yüzde 147’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

El Salvador, 2021 yılında Bitcoin‘i resmi para birimi kabul ederek bu alanda bir ilke imza atmıştı. Kararın ardından Bitcoin’in yaygınlaşması için birçok karar hayata geçirilmişti. Puell’e göre, ülkenin kripto para birimini benimsemesinde karışık bir tablo izleniyor. Ülkede farkındalığın yüksek ancak kullanımın hala düşük olduğu kaydedildi.

Puell, El Salvadorluların temkinli yaklaşımında BTC fiyatındaki oynaklığın etkili olduğunu söyledi. BTC, El Salvador’un resmi para birimi kararının ardından ciddi değer kaybı yaşamıştı.

Arjantin ekonomisinde yaşanan sorunlar Bitcoin destekçisi başkan adayı Javier Milei’i öne çıkarttı. Ön seçimlerde en çok oyu Milei, Bitcoin yanlısı ve merkez bankası karşıtı fikirleriyle öne çıkıyordu.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala