Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı: İstanbul, Dijital Finans Merkezi Olabilir

Abone Ol:google-news
0
30/06/2021

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan fiziksel ve kripto paralar hakkında konuştu.

Bir Anadolu Ajansı haberine göre, fiziksel paralara olan ihtiyacın azalacağını ifade eden Doğan, Türkiye’nin dijital sistemin bir parçası olabileceğini söyledi:

“Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir.”

Doğan ayrıca koronavirüs sürecinin bankacılık ve teknolojiye olan etkisine ve dijital paralara da vurgu yaptı:

“Yeni dönemin, fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını öngörüyoruz. Salgın sürecinin yaşattığı tecrübe ile yeni dönemde artık daha fazla ıslak imza gerektiren işlemlerin de dijitale taşındığına şahit olacağız. Bu kapsamda senetler, çekler, poliçeler, taşıt rehinleri, konut kredisi tapu işlemleri, ipotek işlemleri gibi ticari senetlere dayalı bankacılık hizmetlerinin mevzuat ve teknolojiyle dijitale dönüşeceğini söyleyebiliriz. Ülkemiz, ödeme sistemleri açısından iyi bir noktada ama ödeme yöntemleri açısından tam anlamıyla dijitalleşmiş değil. Yani ödemenin yöntemleri dijitalleşmiş durumda, bir teknoloji ya da yazılımla çalışıyor. Ancak ödemenin deneyimi hem müşteri hem de iş yeri tarafında dijital değil. Arkada takas sistemi olan bir teknolojik altyapı var fakat deneyim halen çok fiziksel. Kart fiziksel, POS fiziksel, dokunduğumuz şey fiziksel… Ancak bireyden bireye para gönderilebilmesi için NFC kullanımı, QR Kod ile işlem yapılabilmesi gitgide yaygınlaşıyor. Bu da nakit kullanımını azaltacak bir faktör olacaktır.”

Birçok fiziksel aracın dijitale dönüşeceğini söyleyen Doğan nakitsiz topluma geçme çabalarına değindi:

“Başta para olmak üzere bankacılıkta fiziksel enstrümanların dijitale dönüşeceği bambaşka bir döneme giriyoruz. Dijital uygarlık dönemi başlıyor diyebiliriz. A’dan Z’ye her şeyi dijital dünyaya taşıyacağımız bir dönem olacak. Fiziksel parayla vedalaşmaya yakın bulunuyoruz. Zaten halihazırda nakitsiz topluma geçme çabaları vardı. Fiziksel paraya ihtiyaç artık daha da azalacak. Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir.”

Kaynak: AA

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.044 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 294.640,49 TL 6,98%
ethereum
Ethereum (ETH) 18.741,87 TL 8,64%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,15%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.630,34 TL 8,53%
cardano
Cardano (ADA) 10,60 TL 7,35%
xrp
XRP (XRP) 5,31 TL 6,87%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,63 TL 0,53%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,73 TL 8,34%
polkadot
Polkadot (DOT) 119,09 TL 11,69%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,55 TL 0,19%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap