Anasayfa Haberler XMR Yasa Dışı Madencilikte Bir Numara

XMR Yasa Dışı Madencilikte Bir Numara

Yasa dışı madenciliğin bir numaralı kripto para biriminin Monero (XMR) olduğu saptandı...

10
0

Popüler altcoin’lerden olan Monero (XMR), hakkında en fazla kötü amaçlı madencilik iddiası olan kripto varlık. İspanya’da ki iki üniversitenin ortak çabasıyla uzun süredir kötü amaçlı yazılım türleri analiz ediliyordu. Sürecin kripto paraların ortaya çıkmasından 1-2 sene önce başladığı belirtiliyor.

Yasa Dışı Madencilik Faaliyetleri

Yayınlanan raporda özellikle son yıllarda kötü amaçlı madencilik faaliyetlerinin büyük hızla artış yaşadığı belirtiliyor. 1.4 milyon kötü amaçlı yazılım örneğinin 1.1 milyonunun kötü niyetli madenciler olduğu tespit edilmiş. Yapılan hesaplamalara göre Monero, bu faaliyetlerden 56 milyon dolar kar sağlamış. Bu karın hepsi yasa dışı faaliyetlerden geldiği içinde birçok kurum ve yatırımcı Monero’ya gerekli önlemleri almadığı için baskı yapıyor.

Monero bu iddiaları kabul etse de bu durumun düşük maliyetle yüksek yatırım garantisi getirdiğinden dolayı kaynaklandığını belirtti. Şirket, konu ile alakalı çalışmalar yaptığını ve bu oranın sürekli olarak aşağıya doğru indiğini iddia etse de gelen veriler bunun aksini kanıtlar nitelikte.

XMR üzerinden yazılımcılar İnternet sitelerine, uygulamalara ve bilgisayarlara yerleştirdikleri kodlar sayesinde yasal olmayan yollardan yani kullanıcıların izni olmadan madencilik yapabiliyorlar. Son olarak Google Chrome Web Mağazasında ki ücretsiz uygulamalarda da benzer sorun yaşanmıştı. Konu ile ilgili Google gerekli önlemleri aldığını belirtse de yasa dışı madencilik faaliyetlerinden hala daha milyon dolarlar kazanılabiliyor.