Wintermute 160 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı

Wintermute 160 Milyon Dolarlik Saldiriya Uğradi

Kripto para sektöründeki büyüme ne yazık ki yaşanan hack olaylarına da etki ediyor. Dolandırıcı ve hacker’ların bir numaralı odak noktası hâline gelen Blockchain ve beraberinde kripto sektörü, son olarak bir saldırıyla daha gündeme geldi. Bir piyasa yapıcı olan Wintermute, 160 milyon dolarlık saldırıya uğradığını açıkladı.

Wintermute Saldırıya Uğradı, Ancak OTC İşlemleri Etkilenmedi

Kripto para odaklı bir piyasa yapıcı olan Wintermute, kısa bir süre önce 160 milyon dolarlık saldırıya uğradığını, ancak hâlen bu saldırıyı bir beyaz şapka olarak gördüğünü belirtti. Kurucu ve CEO Evgeny Gaevoy, şirketin operasyonlarına devam ettiğini ve durumu çözmek için çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.

Konu hakkında Twitter üzerinden bilgilendirmeler yapan Gaevoy, Wintermute ile MM anlaşması olanların paralarının güvende olduğunu ve OTC işlemlerinin etkilenmediğini belirtti. Şirketin verdiği hizmetlerde bugün ve potansiyel olarak önümüzdeki birkaç gün boyunca bir takım aksamalar olabileceğini belirten CEO, bu aksamaların kısa bir süre içerisinde çözüleceğini iddia etti.

Bu noktada OTC’nin tezgah üstü ticaret için kullanılan bir terim olduğunu belirtelim.

Saldırının detaylarında 90 varlıktan sadece ikisinin 1 milyon doların üzerinde (en büyük varlık ise 2.5 milyon dolar) olduğu belirtiliyor. Evgeny Gaevoy saldırı ile alakası olan her iki ekiple de en kısa sürede iletişim kuracaklarını belirtirken, hâlen anlaşmaya varabileceklerini de vurguladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
349.101,74 TL 0,25%
ethereumETH/TRY
24.341,56 TL 0,81%
tetherUSDT/TRY
18,32 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
18,31 TL 0,26%
bnbBNB/TRY
5.178,42 TL 3,37%
xrpXRP/TRY
9,09 TL 1,72%
binance-usdBUSD/TRY
18,34 TL 0,17%
cardanoADA/TRY
8,46 TL 0,95%
solanaSOL/TRY
620,18 TL 5,59%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 8,41%
Bağlantıyı kopyala