Visa CEO’su: Ödemelerde CBDC’ler Önemli Rol Üstlenebilir

cbdc nedir ve ne ise yarar

Kripto para sektöründe birçok ülke merkez bankası dijital para birimleri ile yakından ilgileniyor. Hal böyle olunca ödemelerde de CBDC’lerin kullanımı önemli bir rol oynayabilir. Çıkan son haberlere göre; Visa CEO’su Alfred F. Kelly CBDC’lerin ödemelerdeki rolünden bahsetti.

Visa CEO’su CBDC’lerin Ödemelerdeki Rolüne Değindi

Kredi kartı devi Visa’nın Genel Müdürü Al Kelly, Blockchain destekli çözümlerin, yeni nesil ödemeleri desteklemek için hizmetlerine ve tekliflerine entegre edilebileceğini düşünüyor. Visa’nın yıllık hissedarlar toplantısında bir çağrı hakkında konuşan, 1 Şubat’ta resmi olarak görevinden ayrılacak olan giden Al Kelly, şirketin Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) ve özel stablecoin’ler ile ilgili planlarını kısaca paylaştı.

cbdc

Al Kelly konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklama yaptı:

Daha çok erken. Ancak stablecoin’lerin ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin ödemeler alanında anlamlı bir rol oynama potansiyeline sahip olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Bununla beraber devam etmekte olan bir dizi girişimimiz var. Ödemeler ekosistemine yatırım yapmaya çalışırken kripto fonlarına ve şirketlere önemsiz miktarda yatırım yaptık.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
432.691,50 TL 0,29%
ethereumETH/TRY
29.487,05 TL 1,70%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.741,51 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
7,70 TL 0,73%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
7,18 TL 1,42%
dogecoinDOGE/TRY
1,65 TL 0,47%
matic-networkMATIC/TRY
21,44 TL 1,28%
Bağlantıyı kopyala