Anasayfa Haberler Venezuela’nın Kripto Para Biriminin Sonu Gelmiş Olabilir

Venezuela’nın Kripto Para Biriminin Sonu Gelmiş Olabilir

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, ekonomik sorunlardan dolayı ülke yönetimini kaybetti. Muhalefet lideri Juan Guaidó, kendini Venezuela'nın yeni lideri olarak ilan etti. Guaidó'nun liderliği altında Petro'nun hayatı tehlikede olabilir...

0
Venezuela Petro

Mali sıkıntıları olan Venezuela’da tam bir kaos yaşanıyor. Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, ülkenin ekonomik durumundan dolayı yönetimi elinden kaybetti. Muhalefet lideri Juan Guaidó, bu hafta kendisini ülkenin yeni lideri olarak ilan etti. Maduro’nun bir diktatörlük seviyesinde olduğu öne sürülen önderliği altında ülke ekonomisi oldukça kötü bir hal aldı. Ülke ekonomisinin ne kadar kötüye gittiğini özetleyen en çarpıcı rakam ise enflasyonla görülebiliyor. Ülkedeki enflasyon yüzde 10 milyon düzeyinde.

Milyonlarca insan toplanarak kaostan kaçmak için ülkeyi terk etti. Kalanları ise yiyecek ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara ulaşma konusunda büyük sıkıntılar bekliyor. Maduro, ülke ekonomisine yardım etmek istediğini söyleyerek ülkenin kripto para birimi Petro’yu önerdi. Maduro geçtiğimiz yılın sonbahar döneminde Petro’nun satılmaya hazır olduğunu açıkladı. Alıcılar token’ı Bitcoin ve Litecoin ile satın alabiliyorlardı. Ancak Cumhurbaşkanı’nın çağrılarına rağmen Venezuelalılar Petro almaktan kaçındıdılar. Bunun yerine Bitcoin’e yöneldiler. Örneğin, ülkedeki Bitcoin ticaret hacimleri görülmemiş seviyelere yükseldi. Ülke, nüfusuna göre dünyadaki en üretken Bitcoin trader’larının evi haline geldi.

Yeni Cumhurbaşkanı Petro’ya Karşı Çıkıyor

Maduro, yerel bankalara Petro’yu kabul etmelerini emrederek tepki gösterdi ve hatta ihraç için ücret talep etti. Ayrıca emekli maaşlarının kripto para birimi Petro ile ödeneceği yönünde haberler çıktı. Maduro, Petro’ya ülkenin mali durumunu düzeltmede yardımcı bir araç olarak lanse etti. Maduro, Petro’nun ülkenin petrol rezervleriyle desteklendiğini iddia etti. Venezuela, dünyanın en büyük petrol rezervine sahip. Maduro’nun token’ları ABD’nin ekonomik yaptırımlarını aşmak için bir araç olarak kullanılmak üzere plan kapsamında tutuluyordu. Venezüellalı yetkililer, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların fonlarının belirli bir bölgeye akacağını iddia etti. Bu iş alanları oluşturacak ve Venezuela’nın artık tükenme noktasına gelen petrol ihracat endüstrisine yeni bir hayat getirecekti. Kendini ülkenin yeni lideri olarak ilan eden Guaidó, Petro hakkında konuşma yapmayı reddetti. Guaidó, Petro’nun halkı sömürmek için Maduro tarafından yapılan bir girişim olduğuna inanıyor.