Anasayfa Haberler Venezuela Artık Kripto Para ve Yabancı Fiat İşlemlerini Vergilendirecek

Venezuela Artık Kripto Para ve Yabancı Fiat İşlemlerini Vergilendirecek

Venezuela'da yeni bir dönem başlıyor. Geçtiğimiz günlerde ülkenin resmi gazetesinde yayımlanan bir kararname ile kripto para ve yabancı fiat işlemlerinin vergilendirileceği ortaya çıktı...

0
Venezuela Kripto Para

Venezuela hükümeti 7 Ocak Pazartesi günü kripto para birimi ve yabancı fiat işlemleri için vergilendirme getiren yeni bir kararname çıkardı. Kripto para birimleri veya yabancı fiat para birimleri ile uğraşan tüm vatandaşlar artık Venezuela’nun ulusal para birimi olan Venezuela Bolivarı ile değil, işlem yaptıkları aynı para biriminde gelirlerini rapor etmek ve vergi ödemek zorundalar.

Vergi Oranları Henüz Belli Değil

Gaceta Oficial’a göre, Caracas Borsası’ndaki menkul kıymetli tüm işlemlerde ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınıp satılan mal ve hizmetlerin ihracı için vergi muafiyeti bulunuyor. Tam olarak kripto para vergi oranları henüz belirlenmedi. Kararname, Venezuela’nın vergi ve gümrük vergileri düzenleyicisi (SENIAT) yakında kripto ve yabancı fiat vergilerinin nasıl bildirileceğini ve ödeneceğini açıklayan kılavuzlar sunacağını duyurdu. Yerel bankacılık sektörü düzenleyicisi (SUDEBAN), yeni kararnameye uymaları için ülke bankaları ve diğer finansal kurumlar için bir düzenleyici çerçeve oluşturacak.

Yeni vergi için düzenleyici çerçevenin henüz tam olarak tanımlanmamış olmasına rağmen resmi gazetede yayınlanan herhangi bir kararname yürürlüğe girmiş olarak kabul ediliyor. Kararnamede, belirtilen kurallara uyulmaması durumunda uygulanacak cezalar ise açıkça belirtiliyor. Venezuela Ekonomi ve Maliye Bakanlığı kararnamenin uygulanmasından sorumlu olacak şekilde belirtiliyor. Venezuela medya kuruluşu Runrun’un haberine göre, Vargas ve Maracaibo gibi ülkenin bazı kentleri, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro hükümetinin aktif olarak tanıttığı ulusal kripto para birimi Petro’nun kripto vergisi için bir hesap birimi olarak kullanılacağını iddia ediyor.