USDT Çaprazında TL, Dolar ve Euro’yu Geride Bıraktı

usdt caprazinda tl dolar ve euroyu geride birakti 4

Dolar/TL ve euro/TL işlem çiftleri, geçen haftalar 18 – 20 seviyelerine kadar çıktı. Sonrasında açıklanan kur korumalı vadeli TL mevduatları ile birlikte Dolar/TL 13, euro/TL ise 15 seviyelerine indi. Wall Street Journal’ın haberine göre, Türkiye’deki vatandaşlar, Amerikan dolarına sabitlenen Tether (USDT) ile yakından ilgili. Öyle ki USDT çaprazında TL, dolar ve euro’yu geride bıraktı.

USDT/TL, Dolar ve Euro’yu Geçti

Son yıllarda kripto para birimlerinin yükselişi, ile beraber birçok yatırımcı yüzünü bu alana çevirdi. Kripto paralar daha değişken olsa da para biriktirmek için yeni birçok yöntem sundu. Ayrıca uzun zamandır Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ile yatırımcılar yeni yatırım alanların kaymış durumda. Öyle ki Wall Street Journal haberine göre Türkler, düşen Türk lirası karşısında çözüm için Bitcoin ve Tether alıyor.

usdt caprazinda tl dolar ve euroyu geride birakti 1

Türk lirası son zamanlarındaki inişli çıkışlı hareketi ile yatırımcılarını kaybediyor. Bunun yerine Türkler TL yerine kripto varlıkları tercih etmeye başladı. Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre; 2021’in son çeyreğinde TL dolar karşısında değer kaybederken, TL kullanan kripto para ticaret hacimleri üç borsada günde ortalama 1.8 milyar dolara ulaştı. 

Bu hacimler, Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından günde yaklaşık 71 milyar liralık işlem bulan 2019 anketinin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında hala iyimser.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
468.932,11 TL 0,77%
ethereumETH/TRY
31.140,89 TL 1,24%
tetherUSDT/TRY
15,81 TL 0,27%
usd-coinUSDC/TRY
15,83 TL 0,29%
bnbBNB/TRY
4.783,74 TL 2,02%
xrpXRP/TRY
6,54 TL 0,89%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 2,18%
solanaSOL/TRY
811,76 TL 1,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala