bitcoinBTC/TRY
765.839,89 TL 3,33%
ethereumETH/TRY
47.321,32 TL 3,07%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.004,29 TL 1,84%
xrpXRP/TRY
14,36 TL 1,39%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
47.384,65 TL 3,09%
solanaSOL/TRY
655,45 TL 11,89%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 4,07%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 2,14%

Paylaş

Uruguay, Kripto Düzenlemeleri İçin Yetkili Kurumu Belirliyor

uruguay kripto duzenlemeleri icin yetkili kurumu belirliyor

Kripto dostu uygulamalarıyla bilinen Uruguay, kripto düzenlemesi için yetkili kurumun belirlenmesi için çalışmalarına devam ediyor. Uruguay’ın İcra Şubesi, Uruguay Merkez Bankası’nın sanal varlıkları düzenlemesi için kripto tasarısını önerdi.

Uruguay Kripto Düzenlemeleri İçin Merkez Bankasını Yetkilendirmeyi Amaçlıyor

Uruguay’ın yürütme organı olan Uruguay İcra Şubesi, Uruguay Merkez Bankası’na (BCU) sanal varlıkları düzenleme konusunda yasal yetkiler verilmesini amaçlayan bir yasa tasarısını Kongre’ye sundu. Proje, sanal varlık hizmeti sağlayıcıları için yeni bir şirketler kategorisinin oluşturulmasını teklif etti. Teklifin içinde Uruguay Merkez Bankası’nın organik tüzüğünü değiştirmeyi ve sanal varlık hizmeti sağlayıcılarını Finansal Hizmetler Denetiminin denetim çatısı altına almayı hedefliyor. Bununla birlikte tasarı, Menkul Kıymetler Piyasası Kanununu değiştirmeyi ve kripto varlıklarını sadece yasa ve yönetmeliklerle belirlenen gerekliliklere uyan kayıtlı bir kuruluş tarafından çıkarılabilen defter girişli, menkul kıymetler olarak ele almayı hedefliyor.

uruguay kripto duzenlemeleri icin yetkili kurumu belirliyor 2

Kongreye sunulan tasarıda, “Önerilen değişikliklerle hem daha önce düzenlenmiş konular hem de sanal varlıklarla faaliyet gösteren yeni anonim şirketler, Uruguay Merkez Bankası’nın denetleme ve kontrol yetkilerine tabi olacak.” ifadesi yer alıyor. Tasarı, Uruguay Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından Temsilciler Meclisi ve Senato’yu bir araya getiren Genel Kurul başkanına sunuldu. Kripto düzenlemeleri için yetkili kurumun belirlenmesi adına sunulan bu tasarının yasalaşması için her iki meclis tarafından da onaylanması gerekiyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala