Uruguay, Kripto Düzenlemeleri İçin Yetkili Kurumu Belirliyor

uruguay kripto duzenlemeleri icin yetkili kurumu belirliyor

Kripto dostu uygulamalarıyla bilinen Uruguay, kripto düzenlemesi için yetkili kurumun belirlenmesi için çalışmalarına devam ediyor. Uruguay’ın İcra Şubesi, Uruguay Merkez Bankası’nın sanal varlıkları düzenlemesi için kripto tasarısını önerdi.

Uruguay Kripto Düzenlemeleri İçin Merkez Bankasını Yetkilendirmeyi Amaçlıyor

Uruguay’ın yürütme organı olan Uruguay İcra Şubesi, Uruguay Merkez Bankası’na (BCU) sanal varlıkları düzenleme konusunda yasal yetkiler verilmesini amaçlayan bir yasa tasarısını Kongre’ye sundu. Proje, sanal varlık hizmeti sağlayıcıları için yeni bir şirketler kategorisinin oluşturulmasını teklif etti. Teklifin içinde Uruguay Merkez Bankası’nın organik tüzüğünü değiştirmeyi ve sanal varlık hizmeti sağlayıcılarını Finansal Hizmetler Denetiminin denetim çatısı altına almayı hedefliyor. Bununla birlikte tasarı, Menkul Kıymetler Piyasası Kanununu değiştirmeyi ve kripto varlıklarını sadece yasa ve yönetmeliklerle belirlenen gerekliliklere uyan kayıtlı bir kuruluş tarafından çıkarılabilen defter girişli, menkul kıymetler olarak ele almayı hedefliyor.

uruguay kripto duzenlemeleri icin yetkili kurumu belirliyor 2

Kongreye sunulan tasarıda, “Önerilen değişikliklerle hem daha önce düzenlenmiş konular hem de sanal varlıklarla faaliyet gösteren yeni anonim şirketler, Uruguay Merkez Bankası’nın denetleme ve kontrol yetkilerine tabi olacak.” ifadesi yer alıyor. Tasarı, Uruguay Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından Temsilciler Meclisi ve Senato’yu bir araya getiren Genel Kurul başkanına sunuldu. Kripto düzenlemeleri için yetkili kurumun belirlenmesi adına sunulan bu tasarının yasalaşması için her iki meclis tarafından da onaylanması gerekiyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
367.815,02 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
24.502,53 TL 2,29%
tetherUSDT/TRY
18,55 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
5.376,84 TL 1,88%
usd-coinUSDC/TRY
18,57 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
8,87 TL 0,08%
binance-usdBUSD/TRY
18,52 TL 0,22%
cardanoADA/TRY
7,89 TL 1,84%
solanaSOL/TRY
617,38 TL 2,82%
dogecoinDOGE/TRY
1,17 TL 3,88%
Bağlantıyı kopyala