Uniswap v3 Protokolünde Yeni Süreç

uniswap v3 protokolunde yeni surec

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri arasında ilk merkeziyetsiz borsa (DEX) olan Uniswap cephesinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Uniswap v3 protokolü, 1 Nisan 2023 tarihinde İş Kaynak Lisansının (BSL) sona ermesinden sonra açık kaynaklı yazılım olarak kullanım için tamamen ücretsiz olacak.

Uniswap v3’ten Yeni Karar

Uniswap Labs tarafından geliştirilmiş olan Uniswap v3 protokolü, kullanıcıların merkezi bir otoriteye güvenmeden kripto para ticaretini gerçekleştirmelerini sağlayan merkezi olmayan bir kripto ticaret platformu olarak karşımıza çıkıyor. Uniswap v3 protokolü için BSL lisansı, 2021 yılında piyasaya sürüldü ve kodun ticari olmayan ve üretim dışı ücretsiz kullanımına olanak sağladı. Bununla birlikte üretim kullanımı, açık kaynak geliştiricilerin ve ticari kullanıcıların çıkarlarını dengelemek adına tasarlanan, Ek Kullanım Ödeneği de gerektiriyor.

uniswap v3 protokolunde yeni surec 2

BSL lisansının ön görülen süresi, lansmanından iki yıl sonra, 1 Nisan 2023 tarihinde sona eriyor. Bu süreden sonra kod tamamen açık kaynak haline gelecek ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın herkesin kullanımına sunulacak.

Uniswap v3 protokolü, kullanıcıların bir likidite havuzuna token yatırmasına ve bu havuzdaki paylarını temsil eden havuz token’larını almasına imkân tanıyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
527.299,95 TL 0,17%
ethereumETH/TRY
33.495,15 TL 0,38%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
6.200,53 TL 0,14%
usd-coinUSDC/TRY
19,15 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
8,62 TL 3,85%
cardanoADA/TRY
6,82 TL 1,22%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 1,22%
staked-etherSTETH/TRY
33.247,33 TL 0,92%
matic-networkMATIC/TRY
20,67 TL 2,64%
Bağlantıyı kopyala