bitcoinBTC/TRY
739.022,80 TL 2,74%
ethereumETH/TRY
45.172,98 TL 3,50%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.880,09 TL 1,63%
xrpXRP/TRY
13,91 TL 1,65%
usd-coinUSDC/TRY
27,34 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.182,01 TL 3,60%
cardanoADA/TRY
6,82 TL 1,84%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,63%
solanaSOL/TRY
541,56 TL 4,21%

Paylaş

Uluslararası Ödemeler Bankası’nden blockchain çağrısı

bis cephesinden gelismekte olan ulkelere kripto uyarisi

Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements – BIS), blockchain tabanlı sürdürülebilir finans çözümleri için çağrı yaptı. Girişimin öncülüğünü Birleşik Arap Emirlikleri’nin COP28 başkanlığının yaptığı belirtildi. BIS tarafından BAE Merkez Bankası ve Emirates Finans Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirildiği ifade edildi.

bis cephesinden cbdc adimi 2

BIS, blockchain çağrısı yaptı

BIS, geliştiricileri sürdürülebilir finans için blockchain tabanlı çözümler bulmaya çağıran bir COP28 girişimini duyurdu. BIS, blockchain, yapay zeka ve nesnelerin internetini kullanan sürdürülebilir finans çözümleri çağrısında bulunan girişim başlattı. BIS Genel Müdürü Agustín Carstens TechSprint, iklim değişikliğiyle mücadelenin her zamankinden daha acil olduğunu belirterek, “Ekonomilerin işleyiş ve büyüme biçimlerinde köklü bir değişim gerektiriyor” ifadelerini kullandı. TechSprint, “İhtiyaç duyulan dönüşümü finanse etmek için, fonların amaçlanan kullanımlara yönlendirildiğinden emin olunması gerekir. İklimle ilgili bilgilerin zamanında ölçülmesi ve açıklanmasını teşvik eden teknolojiler çözümün parçasıdır” dedi.

Girişim, ele almayı amaçladığı üç kritik sorun ifadesini ana hatlarıyla belirtti. Finansal hizmetler sektöründe raporlama, doğrulama ve açıklama mekanizmalarını güçlendirmek için yapay zekanın uygulanması gerektiği ifade edildi., Sürdürülebilir finans alanında şeffaflık, izlenebilirlik ve hesap verebilirliğin denetlenmesi ve geliştirilmesi için blockchain teknolojisinin potansiyelinin altı çizildi. Risk veya uygunluğu sağlamak için nesnelerin interneti teknolojisinin sürdürülebilir finansa entegrasyonu teşvik edildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala