Ülkelerin Kripto Para Benimseme Indeksi

Ulkeler ve Kripto Paralar

Kripto paraların benimsenmesi dünya çapında artmaya devam ediyor. Öte yandan bu benimsenmenin hangi coğrafyalarda ne sebeplerle olduğunu ortaya koyan yeterli sayıda nesnel veri yok. Devlet kurumlarına ve kripto para kuruluşlarına veri ve araştırma sağlayan blokzincir analiz şirketi Chainalysis geçtimiz Eylül ayında ülkeler arası kriptopara benimsenme farklılıklarını ölçmek için kapsamlı bir Kripto para Coğrafik Trend Analizi yayınladı. https://go.chainalysis.com/2020-geography-of-crypto-report-thank-you.html?aliId=eyJpIjoiNnAxaW12cGVRNHVtNk1zaSIsInQiOiJwXC9SSFJHMEwxNFBPT2t4cE9nakZNQT09In0%253D

154 ülke arasında yapılan bu indeks çalışmasına göre sırasıyla Ukrayna, Rusya, Venezuela, Çin, Kenya, ABD, Güney Afrika, Nijerya, Kolombiya ve Vietnam kripto para birimlerinin benimsenmesinde ilk 10’da yer alan ülkeler. 

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre kriptoparaların kesinlikle global olduğu kanısına varılmış çünkü aynı çalışmada 154 ülke arasından sadece 12 ülkede (Afganistan, Cezayir, Yeşil Burun Adaları, Çad, Fiji, Laos, Libya, Moğolistan, Tacikistan, Türkmenistan, Batı Şeria-Gazze ve Zimbabve) çok az kripto para aktivitesi olduğu analiz edilmiş. Çalışmada bu 12 ülkenin adaptasyon puanlamasının “0” olarak kabul edilmiştir. Aşağıdaki dünya haritasında 0’dan 1’e kadar olan bir skalada ülkelerin adaptasyon puanlamalarını görebilirsiniz. 

Kaynak SiralamasiRapora göre gelişmekte olan ülkeler yüksek kripto para adaptasyonu gösteriyor. Venezuella bunun en iyi örneği. Rapor ülkenin yerel para birimi enflasyona karşı sürekli değer kaybederken ekonomik istikrarsızlığı azaltmak için, Venezuella’da yaşayan bireylerin kripto para birimlerini daha fazla kullandıklarını gözler önüne seriyor. Aynı durum Latin Amerika ülkeleri, Afrika ve Doğu Asya Ülkeleri için de geçerli. Indekse göre Türkiye’nin  adaptasyon sıralaması ise 29. 

Coin Market Cap borsa puanlamalarında ilk 10’da yer alan borsaların ülkelere göre aldığı trafik kaynak sıralaması ise aşağıdaki gibi:

Borsalar

Semrush.com’a göre sıraladığım veriler %100 doğru olmasa da büyük oranda fikir veriyor ve Chainalysis’in raporu ile örtüşüyor. Ancak burda dikkatimi çeken nokta Türkiye’nin bir çok borsa trafik kaynağında ilk beşe giriyor olması oldu. Google Bitcoin aramalarında da Türkiye yine ilk beşte. DeFi, Decentralize Finance, ETH, BTC gibi anahtar kelimelerde ise ABD başı çekiyor.

Sonuç: Kripto para adaptasyonunda ülkemizin üst sıralarda olduğunu görme sevincinin yanısıra, farklı ülkelerin adaptasyonlarının incelenmesi ülkemizden çıkan veya çıkacak global projelerin hedeflerinin doğru belirlenmesi açısından yol gösterici. Yüksek adaptasyon indeksine sahip ülkeler iş birlikleri, yaygınlaştırma ve pazarlama faaliyetleri açısından üst sıralara konulabilir. Öte yandan bu veriler yabancı projelerin ülkemizdeki operasyonlarını artırmaları için de destekleyeci olabilir.

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit, lisans ve yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi, Su Bilimleri Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans derecesi sırasında Kanada'da Vancouver Island University’de döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir tarım ile alakalı bir süre eğitim alan Başak; Kanada’dan döndükten sonra akademik çalışmalar yürütmek için Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev aldı. Aynı dönem Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı- Gençlik oluşumunun Türkiye temsilciliğini yaptı. Ardından yine üniversite bünyesinde Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülecek olan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi'nin koordinatörlüğünü yürüten Başak, bu dönemde bilişim teknolojileri ile yakından ilgilenme fırsatı yakaladı. Bu süreçte blockchain teknoloji ile de tanışan Başak; Bilgi ve İletişim Teknolojisi profesyonellerinin sürdürülebilir kalkınma konusunda yeterince hassas olmadığını düşünüyordu ve blockchainin devrimsel yıkıcı gücünü bu durumu değiştirebilecek bir fırsat olarak gördü. Kendisi birkaç blockchain girişiminde yer almış ve şimdilerde Merkeziyetsiz Finans ile ilgilenmektedir. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Temmuz 2018 yılında kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını desteklemek amacı ile kurulan Istanbul Blockchain Women Platformu’nun kurucularındandır.
https://www.btchaber.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.836,51 TL 0,39%
ethereumETH/TRY
23.741,48 TL 0,26%
tetherUSDT/TRY
18,66 TL 0,23%
bnbBNB/TRY
5.435,73 TL 2,28%
usd-coinUSDC/TRY
18,64 TL 0,35%
binance-usdBUSD/TRY
18,68 TL 0,20%
xrpXRP/TRY
7,44 TL 1,10%
dogecoinDOGE/TRY
1,91 TL 1,77%
cardanoADA/TRY
5,89 TL 0,14%
matic-networkMATIC/TRY
17,25 TL 4,47%
Bağlantıyı kopyala