Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin (BTC) Dostu Portekiz’e Gidiyor

ukraynali multeciler bitcoin btc dostu portekize gidiyor 2

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının ardından ülkedeki birçok vatandaş, vatanını terketmek zorunda kaldı. Ukraynalı Maria Yarotska da onlardan biri. Annesi, kızı ve köpeği ile birlikte 6 gün boyunca yolda olan Yarotska, yolcuğunu Portekiz‘in başkenti Lizbon’da tamamladı. Uzun bir yol yapan Yarotska, işine orada da devam edecek. Bunun nedeni ise Blockchain’de gizli.

Ukrayna’dan Bitcoin (BTC) Dostu Portekiz’e Yolculuk

Ukrayna’da yaşayan Maria Yarotska, Rusya’nın işgal saldırısının ardından ailesiyle birlikte Portekiz’e gitti. Yarotska, burada kendi işine devam edecek. Yakın zaman önce Portekiz’de bir ofis aşan Blockchain şirketi NEAR, Ukraynalı mültecilerin destekçilerinden biri. Yarotska da NEAR’da çalışıyor. Bu nedenle Lizbon’a giden Yarotska, işine orada devam edebilecek. “Burada birçok meslektaşım var” diyen Yarotska, şimdilerde belgelerinin yasallaştırılmasını bekliyor.

ukraynali multeciler bitcoin btc dostu portekize gidiyor

Bloomberg‘in haberine göre, Rusya’nın işgalinden kaçan Ukraynalılar rotasını Portekiz’e çeviriyor. Portekiz’de dijital para birimleri üzerinden vergi alınmıyor. Buna uygun yaşam maliyeti de eklenince kripto sektöründe çalışanlar için ideal bir adres haline geliyor.

Bu arada şunu da hemen söyleyelim,

Rusya’nın işgalinden öce de Ukraynalılar Portekiz’deki en büyük 5. yabancı uyruklu gruptu.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
529.089,15 TL 0,79%
ethereumETH/TRY
33.517,42 TL 0,98%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,57%
bnbBNB/TRY
6.228,32 TL 0,90%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,60%
xrpXRP/TRY
8,49 TL 2,50%
cardanoADA/TRY
6,73 TL 0,44%
staked-etherSTETH/TRY
33.501,05 TL 1,18%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 0,37%
matic-networkMATIC/TRY
20,82 TL 1,42%
Bağlantıyı kopyala